• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Wywiady

    Wydanie nr: 1(123)/2020

    Artykuły branżowe

    Wywiady

    ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 4

    Perspektywy rynku ciekłych farb przemysłowych

    O przyszłości rynku, jego perspektywach, a także wyzwaniach stojących zarówno przed lakierniami przemysłowymi, jak i dostawcami farb ciekłych rozmawiamy z Karolem Polechońskim, menedżerem ds. rozwoju w Grupie CSV Sp. z o.o., i Arkadiuszem Jarzyńskim, głównym technologiem i szefem działu wsparcia przemysłu w Grupie CSV Sp. z o.o.

    – Jak będzie wyglądać przyszłość lakiernictwa ciekłego? Czy farby proszkowe nie zagrożą lakierom ciekłym? 
    Karol Polechoński (KP): 
    – Moim prywatnym zdaniem, ale także popartym doświadczeniem i obserwacją rynku, w najbliższych latach rynek farb ciekłych nie jest zagrożony przez farby proszkowe. Jest mnóstwo elementów, rodzajów podłoża czy też samych technologii wytwarzania lub już gotowych linii produkcyjnych, które nie będą w stanie zaimplementować proszków. Barierą także jest dość wysoki koszt budowy i utrzymania linii lakierniczej do lakierów proszkowych w porównaniu do możliwości w tym zakresie technologii ciekłych. Owszem, rynek technologii proszkowych będzie prawdopodobnie delikatnie zwiększał swój udział w rynku, ale cały rynek lakiernictwa przemysłowego jest na tyle duży, że farby ciekłe i tak będą wykazywały tendencję wzrostową. Nadal obserwujemy także przenoszenie przez firmy z zachodniej Europy części lub całości produkcji do Polski. Polskie oddziały globalnych firm pokazują się z bardzo dobrej strony i dzięki temu korporacje coraz częściej podejmują decyzję o powierzaniu coraz większych projektów swoim oddziałom w naszym kraju. Myślę, że rynek ten raczej będzie zmierzał coraz bardziej w kierunku profesjonalizacji, wzrostu efektywności i automatyzacji – właściwie jeśli ktoś myśli długoterminowo o swoim biznesie, to nie ma wyjścia. Firmy, które będą stosowały przestarzałe procesy, nie wprowadzą nowoczesnych rozwiązań optymalizujących, w długim, a nawet w średnim okresie przestaną być konkurencyjne. Dlatego ja osobiście z optymizmem patrzę na rozwój ciekłego lakiernictwa przemysłowego, a także na rozwój naszej firmy na tym polu, bo doskonale wiem, że właśnie w takich działaniach wspierających klienta czujemy się najlepiej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Arkadiusz Jarzyński (AJ): 
    – Niektóre sektory przemysłu mają zdecydowanie wyższe wymagania co do wytrzymałości i trwałości systemów malarskich, ale tego nie zawsze należy mierzyć taką samą miarą jak systemy farb proszkowych. Innymi słowy, farby proszkowe nie zawsze stają się konkurencyjne do farb ciekłych i odwrotnie. Obydwie technologie będą miały zastosowanie nie tylko w przemyśle metalowym, ale również meblarskim czy też tworzyw sztucznych. W ostatnich latach rynek zmieniał się w kierunku realizacji krótkich serii i szybkich realizacji zamówień, co sprzyja rozwiązaniom dla technologii farb ciekłych, ale takich, które idą również w parze z ochroną środowiska. Obecne farby ciekłe są coraz bardziej wydajne, posiadają także dobre własności fizykochemiczne przy stosunkowo niewielkich grubościach. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie farb o relatywnie niskim poziomie lotnych związków organicznych lub stosowanie farb wodorozcieńczalnych, gdzie poziom tych związków może wynosić nawet 0. Ponadto farby ciekłe mają zastosowanie w branżach, gdzie ciężar detali jest bardzo duży, przez co ogranicza możliwość dostatecznego wysuszenia tradycyjnych powłok proszkowych. Widzimy też w ostatnich latach, że powstała spora baza lakierni przemysłowych tzw. mokrych, co pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Arkadiusz Jarzyński
    Karol Polechoński
    Wzrost efektywności, automatyzacji i profesjonalizacji

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...