• ReklamaA1 - silpol v2
Reklama
B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

Przegląd inwestycji

Wydanie nr: 5(151)/2024

Artykuły branżowe

Przegląd inwestycji

5 miesięcy temu  16.10.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

Nowa linia lakiernicza w firmie Valtra została zbudowana do obsługi bardzo dużych i ciężkich produktów

Nowa linia lakiernicza w firmie Valtra została zbudowana do obsługi bardzo dużych i ciężkich produktów

Strona 1 z 2

Nowa linia lakiernicza zapewniła wyższą produktywność i stworzyła lepsze środowisko pracy w firmie Valtra

Fiński producent ciągników rolniczych Valtra osiągnął wszystkie swoje cele związane z inwestycją w całkowicie nową linię lakierniczą firmy AABO-IDEAL: jeszcze lepsza jakość, szybszy proces produkcji, większa wydajność i udoskonalone środowisko pracy. 

W 2022 r. Valtra rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcyjnego nieopodal istniejącej fabryki ciągników w Suolahti w Finlandii, aby sprostać wyzwaniom związanym z przestrzenią i przepływem produkcji, a także w celu unowocześnienia procesów lakierniczych. 
Nowy obiekt o powierzchni 2000 m kw. został oddany do użytku w 2023 r. i stanowi obecnie przestrzeń dla najnowocześniejszego zakładu obróbki powierzchni duńskiej firmy AABO-IDEAL, która we współpracy z firmą Valtra zbudowała zakład zgodnie z precyzyjnymi specyfikacjami w celu optymalizacji zarówno produkcji, jak i środowiska pracy.

Znaczna poprawa produkcji
Zarówno układ, jak i nowa linia lakiernicza zostały zaprojektowane w sposób zapewniający miejsce dla przenośników, robotów i pracowników, a także dla części, które muszą zostać poddane obróbce powierzchniowej. Teraz jest tam nawet miejsce dla największych ciągników firmy Valtra serii Q i S.

– Wcześniej musieliśmy oddzielnie poddawać obróbce przednie i tylne podnośniki serii Q, ponieważ elementy te nie pasowały do starej linii – mówi Mikko Santakallio, kierownik ds. projektów i technologii produkcji w firmie Valtra. – Teraz nie jest już to konieczne i naprawdę odczuliśmy to na poziomie naszej produktywności. 
Między innymi dlatego czas taktu może być teraz krótszy z dotychczasowych 12 minut do 8 minut na jednostkę. W połączeniu ze zmianami w przepływie produkcji przekłada się to na możliwość zwiększenia obróbki powierzchniowej ciągników o nawet 50 proc. dziennie.


W nowym zakładzie czas taktowania może zostać skrócony ze standardowych 12 do 8 minut na jednostkę


Proces jest monitorowany na dużych ekranach podłączonych do systemu sterowania

Najnowocześniejszy proces obróbki powierzchni
Bliska współpraca pomiędzy firmami Valtra i AABO-IDEAL zaowocowała jeszcze lepszą jakością procesów technologicznych. 
– Oczekiwania klientów dotyczące jakości wzrosły, podobnie jak nasze – wyjaśnia kierownik projektu Mikko Torvelainen z firmy Valtra. – Dlatego też, zgodnie z zaleceniami AABO-IDEAL, już w 2016 roku postawiliśmy na nowy rodzaj nanoceramicznej obróbki powierzchni, a wraz z tym nowym, znacznie większym systemem obróbki wstępnej z późniejszym przedmuchiwaniem i suszeniem osiągnęliśmy jeszcze lepsze wyniki, z czego jesteśmy niezmiernie zadowoleni.