• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 3(119)/2019

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  11.06.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Automatyczna linia do lakierowania proszkowego z systemem transportu P&F wraz z dwiema kabinami Super Cube.

    Automatyczna linia do lakierowania proszkowego z systemem transportu P&F wraz z dwiema kabinami Super Cube.

    Strona 1 z 2

    Automatyczna linia do lakierowania proszkowego – innowacyjność, zrównoważony rozwój i wysoka jakość

    Firma Es System K zainwestowała w nową automatyczną linię do lakierowania proszkowego. Inwestor poszukiwał ekonomicznych, ekologicznych oraz innowacyjnych technologii. Takie rozwiązania dostarczyła firma Indufinish. Kluczem do sukcesu było właściwe rozpoznanie potrzeb klienta. Es System K otrzymał zatem system, który jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby malarni. Linia pracuje od lutego 2018 roku. 

    Firma Es System K, która jest producentem regałów chłodzących oraz wyposażenia dla sklepów, została założona w 1982 roku. Produkty przedsiębiorstwa charakteryzują się unikatowym designem. Przyznano im wiele nagród w tej kategorii, m.in. w 2009 roku regał RSC Scorpion 03 został finalistą konkursu Dobry Wzór, a w 2018 roku nagrodzono witrynę INSU w konkursach Red Dot Designe Award oraz Dobry Wzór. Tak wysokie wyróżnienia są potwierdzeniem unikatowego designu oraz wysokiej jakości wyrobów. 
    W nowej linii do malowania proszkowego firmy Es System K pracuje 5-strefowy tunel przygotowania powierzchni. Jest on w całości wykonany z PP, w czym specjalizuje się firma Indufinish. 
    – Polipropylen jest materiałem, który lubią dostawcy chemii oraz użytkownicy linii – wyjaśnia Dominik Moskal z Indufinish. – Czyszczenie tunelu jest bowiem bardzo proste i łatwe. Nie ma problemów, gdy chcemy zmienić proces chemiczny, ponieważ PP nie wchodzi w reakcje z chemią. Kolejnym dużym plusem materiału jest to, iż jest dobrym izolatorem – lepszym niż stal, więc tracimy mniej energii w sekcjach, gdzie wymagane jest grzanie. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W tunelu przygotowania powierzchni dla Es System K użyto płytowego wymiennika ciepła, który znajduje się na zewnątrz wanny. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – z powodu ekonomii i ekologii. Wiele starszych systemów posiada wymiennik ciepła bezpośrednio w wannie, co powoduje łatwe przegrzewanie się chemii, ponieważ miejscowo występuje wysoka temperatura. Zamiast tego używamy pompy, która pobiera wodę z wanny i pompuje ją bezpośrednio na wymiennik dla sprawnej i ekonomicznej wymiany ciepła, a następnie pompuje ją z powrotem bezpośrednio do wanny. Powoduje to cyrkulację i zapewnia odpowiednią temperaturę wewnątrz wanny. 
    Bardzo często w pierwszej wannie gromadzi się duża ilość oleju, który wydostaje się z mytych produktów. Olej może niszczyć, degradować proces chemiczny bardzo szybko, więc trzeba temu zapobiec. Naturalne jest, że olej unosi się zawsze na powierzchni wody. Problem rozwiązano dzięki użyciu mechanicznego separatora oleju z „barierami”, przez które przelewa się woda, a olej pozostaje na górze. Czysta woda wraca do wanny, natomiast olej jest transportowany do pojemnika na odpady. 
    W tym systemie niezwykle interesującym rozwiązaniem jest piec połączony ze strefą odzysku ciepła. To rozwiązanie jest bardzo innowacyjne. Największym plusem strefy odzysku ciepła jest oszczędność gazu oraz energii. Wiadomo, że detale, które opuszczają piec do polimeryzacji, są bardzo ciepłe. W lakierni Es System K są one przesyłane bezpośrednio do strefy odzysku ciepła, która znajduje się na początku suszarki. System transportowy zatrzymuje wszystkie belki transportowe zgodnie z zaplanowanym czasem w buforze. Poprzez cyrkulację powietrza nad gorącymi detalami odbierane jest z nich ciepło (energia), a ciepłe powietrze używane jest do wstępnego ogrzania produktów, które wjeżdżają do suszarki po myciu. Rezultatem jest mniejsze zużycie energii na ogrzanie pieca suszącego. Kolejnym plusem jest konstrukcja pieców. Użyto tu specjalnie zaprojektowane panele z bardzo wysokim czynnikiem izolacji i wyeliminowano mostki cieplne. 
    Automatyczna linia lakiernicza nie może pracować bez systemu transportowego. W tej instalacji użyto przenośnika P&F, który został specjalnie zaprojektowany dla klienta. – Możemy wykorzystywać wiele łańcuchów, co daje nam możliwość optymalizacji czasu oraz przeznaczenia – mówi D. Moskal. – Używamy łańcucha logistycznego dla szybkiego transportowania trawersów pomiędzy buforami, mamy łańcuch z mniejszą prędkością dla tunelu przygotowania powierzchni oraz kabin proszkowych. Gwarantuje to niezależną pracę poszczególnych procesów, a co za tym idzie, elastyczność linii. System posiada bufory dedykowane stacjom załadunku oraz rozładunku, a wszystko jest połączone z rozwiązaniami logistycznymi, które były używane przez firmę Es System K.
    Każda strefa załadunku i rozładunku posiada osobny dotykowy panel sterujący. Na ekranie pracownicy mogą wybrać tzw. recepturę dla właściwego koloru. Każda belka transportowa ma unikatowy numer, więc dokładnie wiemy, gdzie dany trawers się znajduje oraz jaką drogę ma jeszcze do pokonania, czy który będzie następny w strefie rozładunku. Wzdłuż systemu transportowego znajdują się stacje odczytujące numery belek. Informacje te przekazywane są do PLC.  
    Trzeba jeszcze wspomnieć o systemie zarządzania linią lakierniczą. Przyszłością jest  automatyzacja, a linia lakiernicza w Es System K już wpisuje się w założenia Przemysłu 4.0. System może mierzyć wszystkie najważniejsze parametry oraz media: ilość zużywanego gazu czy energii elektrycznej. Wszystko jest wizualizowane na ekranie głównej szafy sterującej. Możemy wyeksportować te dane na zewnątrz szafy sterowniczej do głównego systemu zarządzania w przedsiębiorstwie. Oczywiście jest także możliwość pomiarów takich parametrów, jak: przewodność, pH, ciśnienie na dyszy w tunelu przygotowania powierzchni, ilość wyrzucanych spalin na zewnątrz pieca do polimeryzacji. 
    To jednak nie wszystko. System wysyła na bieżąco informacje do stref załadunku i rozładunku, kiedy operatorzy linii powinni przestać zawieszać detale na belki transportowe, a także kiedy elementy zostaną już polakierowane.
    Możliwości, które daje nam automatyzacja, nieustannie się zwiększają. Dział IT Indufinish jest bardzo elastyczny w projektach. – Dla kierownika lub dyrektora sekcji lakierowania proszkowego bardzo ważne jest, żeby mieć połączenie online z instalacją – mówi D. Moskal. – Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ można zobaczyć na telefonie, tablecie lub laptopie z każdego miejsca, jeśli się ma tylko podłączenie do Internetu, co dzieje się w malarni. 
    Dodajmy, że system obsługują dwie automatyczne kabiny proszkowe typu Super Cube firmy Wagner dla zapewnienia najwyższej jakości lakierowanych produktów. 
    W projekcie dla firmy Es System K najważniejszymi kryteriami były innowacje oraz oszczędność energii. Obecnie, gdy koszty gazu oraz energii wzrastają i mamy trend do zmniejszania konsumpcji energii, jest to bardzo istotne. 
    – W naszych liniach używamy materiałów najwyższej jakości, więc jesteśmy przekonani, że nasze instalacje są bardzo oszczędne i nie generują dużych kosztów utrzymania oraz użytkowania – podsumowuje Dominik Moskal. – Czas zwrotu inwestycji przez to będzie krótszy. Jest to bardzo ważne, żeby dokonać wyboru nowoczesnej, innowacyjnej, ekonomicznej i dobrze zaprojektowanej instalacji.                  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Automatyczna kabina lakiernicza Wagner Super Cube do szybkiej zmiany koloru.
    Po prawej, tunel przygotowania powierzchni składający się z pięciu stref, wykonany z PP. Po lewej, strefa odzysku ciepła.
    Mechaniczny separator oleju zamontowany w pierwszej strefie w tunelu przygotowania powierzchni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...