Lakierowanie proszkowe 4.0 – maksymalizacja sterowania procesem za pomocą technologii fazy gęstej oraz analiza danych produkcyjnych w celu optymalizacji i wydajnego ustawienia parametrów aplikacji powłoki.
Maksymalizacja sterowania procesem za pomocą technologii gęstej fazy
– Oczywiście bardzo dokładnie mierzymy i rejestrujemy zużycie proszku, ale to samo dotyczy również zużycia energii – wyjaśnia nasz rozmówca.
– Wszystkie parametry zużycia są następnie obliczane nie tylko dla partii, ale też dla poszczególnych elementów – to pozwala nam osiągnąć niezwykle wysoki poziom przejrzystości procesu.
Zebrane w ten sposób dane pomagają sprawnie dostosować system dla utrzymania kluczowych parametrów. Jednocześnie stanowią one również podstawę do dalszych działań optymalizujących procesy: duże ilości zwiększają potencjalnie nawet najmniejsze oszczędności.
– Już od lat polegamy na technologii fazy gęstej – mówi kierownik projektu. – Na dziś, bardzo stała praca pomp HDLV zapewnia idealne warunki dla powtarzalnych procesów, transportując proszek z niezwykłą dokładnością z naszych worków o wadze 400 kg do centrum dozowania proszku i do pistoletów, a następnie ponownie zawracając chmurę proszku do systemu – tym samym utrzymujemy stabilną jakość materiału przez dłuższy czas.
Jednorodność, z jaką ta technologia rozprowadza proszek po powlekanej powierzchni, jest widoczna nawet gołym okiem. – Czasami, w przeszłości, mieliśmy do czynienia z tzw. efektem ramki obrazu – wspomina Denner. – To była mała strefa tuż przy lakierowanej krawędzi detalu. Dzisiaj, przy niskim zużyciu proszku, rozkład warstw powłoki jest tak jednolity, że więcej to się nie przydarza, więc teraz spełniamy standardy Rittal QA.
Osiągnięcie takiego poziomu powtarzalności oraz jednolitości wymaga wielkiej staranności. Nawet świeży proszek przesiewa się do centrum proszkowego Spectrum® HD, ponieważ po dłuższym przechowywaniu lub po pewnym czasie transportu zaobserwowano, że świeżo dostarczony proszek tworzy wyjątkowo małe grudki. – To może spowodować błędy w naszych wrażliwych procesach, a przesiewanie eliminuje możliwość takiego zdarzenia – wyjaśnia.
Komentarze (0)