• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 2(112)/2018

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  09.05.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Nowa kuchnia farb w firmie Taranko.

    Nowa kuchnia farb w firmie Taranko.

    Strona 1 z 3

    Modernizacja lakierni u producenta mebli całkowicie zmieniła środowisko pracy 

    Czasem wystarczy niewielka z pozoru zmiana, aby rezultaty zaskoczyły wszystkich – taki wniosek może płynąć z inwestycji, jakiej dokonał producent mebli, firma Taranko, w swojej lakierni instalując system mieszania farb i lakierów 2K firmy Graco. Efekt? Zużycie środków płuczących spadło o połowę, zaobserwowano podobną redukcję strat farb i podkładów podczas zmian kolorów, wzrosła jakość powłok dzięki wyeliminowaniu błędów ludzkich podczas przygotowywania mieszanek. 

    Taranko to producent mebli o wyszukanym designie i wysokiej jakości, głównie na rynki eksportowe. (patrz ramka 1). Zadanie powierzone firmie Graco dotyczyło modernizacji lakierni. Na przestrzeni lat lakiernia wykorzystywała technologię ręcznego mieszania farb i lakierów dwukomponentowych, a następnie aplikacji za pomocą standardowych pomp 1K. To oznaczało duże straty farby i środków płuczących przy każdej zmianie koloru lub produktu. Ponadto taka aplikacja nie była efektywna czasowo i miała ograniczone możliwości kontroli jakości przygotowanej mieszanki farby. Bazując na informacjach rynkowych, klient zdecydował się ogłosić przetarg na wyposażenie lakierni w system 2K. 
    Graco, wspólnie z autoryzowanym dystrybutorem firmą Apex, Ewa i Adam Pajączkowscy z Warszawy, zaprojektowało i zaoferowało kompletną kuchnię lakierniczą oraz system aplikacji oparte na elektronicznym dozowniku farb dwukomponentowych ProMix 2KS (patrz ramka 2) i pompach podających Merkur oraz pistolecie G40 (patrz ramka 3).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    – Nowa instalacja całkowicie zmieniła środowisko pracy – mówi Igor Tokarski, IPD Sales Supervisor Finishing. – Cały system został zabudowany we wpółotwartej kuchni lakierniczej ze ścianami oddzielającymi i wannami ociekowymi. W ten sposób odseparowano miejsce przygotowania farb od miejsca aplikacji na ścianie lakierniczej, zapewniając czystość i kontrolę. Lakiernik ma dostęp do zdalnej stacji operacyjnej, która pozwala mu kontrolować kluczowe aspekty aplikacji bez konieczności chodzenia do kuchni lakierniczej oraz skrzynkę mycia pistoletu do płukania z minimalną ilością rozpuszczalnika przy zmianie kolorów lub po zakończeniu pracy. 
    Dzięki tej inwestycji, która nie wymagała dużych i kosztownych zmian w przebudowie lakierni, firma uzyskała oszczędności środków płuczących, farb i podkładów podczas zmian kolorów. To z kolei wpływa nie tylko na mniejsze zużycie materiałów do lakierowania, ale i niższe koszty utylizacji farb, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia środowiska naturalnego. Dodatkowo klient zauważył poprawę jakości, która wynika z unikania błędów ludzkich (złe proporcje mieszania, mieszanka farby przetrzymana zbyt długo w stosunku do normowego czasu życia, czysty pistolet płukany w skrzynce mycia pistoletu). System jest też wyjątkowo prosty w obsłudze. Aktualnie nie wymaga od lakiernika praktycznie żadnych czynności związanych z przygotowaniem mieszanek. Wystarczy z panelu monitora zainstalowanego w kuchni farb wybrać odpowiedni program, a urządzenie 2KS samo dobierze proporcje podkładów, farb i utwardzaczy. Równie łatwe jest zakończenie procesu malowania lub zmiany kolorów. Praktycznie wystarczy odłożyć w odpowiednie miejsce pistolet, aby system sam przeszedł w tryb płukania. Taka automatyzacja niezwykle usprawnia proces lakierowania, eliminując błędy i oszczędzając czas pracy. 
    – Po półrocznym użytkowaniu widzimy około 50% redukcję zużycia środka płuczącego wynikającą z mieszania na życzenie i krótkich stref płukania – ocenia Sebastian Jakusik, szef lakierni w firmie Taranko. – Takie same oszczędności zanotowaliśmy na stratach farb. Ponadto możemy teraz zaoferować jeszcze wyższą jakość dzięki elektronicznej kontroli stosunku mieszania farb oraz czasu ich żywotności. Jesteśmy zadowoleni z tego sprzętu, który jest łatwy w obsłudze dzięki prostemu i czytelnemu panelowi sterowania. 
    Na chwilę obecną system obsługuje sześć podkładów i farb nawierzchniowych, trzy utwardzacze oraz jeden środek płuczący, ma jednak opcję rozbudowy o kolejne produkty (maks. 30 kolorów i cztery utwardzacze).  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Malowanie części frontu meblowego.
    Pompa Merkur.
    Promix 2 KS zmienił całkowicie sposób lakierowania usprawniając ten proces i przynosząc oszczędności.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...