ROL-MOT – nagradzana firma
Jak zatem wygląda nowa malarnia?
Linia elektrostatycznego malowania farbami proszkowymi składa się z:
- przenośnika podwieszonego
- automatycznej myjki natryskowej, w której realizowane jest przygotowanie powierzchni (fosforanowanie żelazowe z pasywacją cyrkonową),
- stacji uzdatniania wody demi.
- suszarki po procesie przygotowania powierzchni,
- automatycznej kabiny z PCV z cyklonowym układem odzyskowym,
- pieca do polimeryzacji farby proszkowej.
Malarnia jest w tej chwili wykorzystywana do lakierowania wyrobów własnej produkcji. Maksymalne wymiary elementów malowanych to: 3,2 m × 1,8 m × 1,0 m. Linia w praktyce pracuje z prędkością 1 metra na minutę, jest jednak możliwość jej przyspieszenia. Cały system transportu, za wyjątkiem strefy załadunku i rozładunku, jest automatyczny. Warto zaznaczyć, iż zastosowano dodatkowe rozwiązanie ułatwiające codzienną pracę, a mianowicie antresolę do transportu detali, pod którą uzyskano dodatkowe miejsce w lakierni. Zawieszone detale transportowane są zatem na podwyższeniu do tunelu chemicznego przygotowania powierzchni. Izolacja termiczna tunelu z poszyciem zewnętrznym wykonana jest z blachy kwasoodpornej. Nowoczesne rozwiązania zastosowano w samej myjce, która posiada zamknięty układ płuczek wodą zdemineralizowaną. Bezszczotkowy układ zamknięcia tunelu myjni dla oparów kąpieli gorących gwarantuje brak emisji oparów na zewnątrz tunelu do pomieszczenia malarni. Natomiast oczujnikowanie myjni generuje sygnały o charakterze ciągłym – umożliwia to szczegółową analizę danych w trakcie procesu.
System lakierniczy składa się z kabiny, w tym przypadku SuperCube firmy Wagner. Obudowa kabiny wykonana z PCV znacznie ułatwia jej czyszczenie. Równie łatwa i szybka (poniżej 15 minut) jest zmiana koloru farby proszkowej. Kabina wyposażona jest w dwa manipulatory, na każdym z ich zainstalowano po cztery automatyczne pistolety. Dodatkowo, do domalowań trudno dostępnych miejsc służą dwa pistolety ręczne.
Sterowanie pracą kabiny za pomocą dotykowego ekranu jest proste, przyjazne i intuicyjne. Za dostarczanie farby za pomocą inżektorów do pistoletów odpowiedzialne jest centrum proszkowe, tzw. kuchnia farb. Jest ona tak skonstruowana, aby nie było możliwości dostania się do farby jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dbanie o czystość w całej malarni, co zapewnia jej bezawaryjną i bezproblemową pracę, dzięki czemu powłoka malowanych detali pozbawiona jest różnych wtrąceń, jest zresztą widoczne na każdym etapie procesu lakierowania.