Robot z nowym pistoletem wyszedł obronną ręką z intensywnych testów w firmie Brzost.
Dyrektywa ATEX i ProXpc
Warto napisać słów więcej o unikalnej konstrukcji pistoletów serii ProXpc. Programowalna funkcja wykrywania łuku elektrycznego przejawia się tym, że automatyka Graco wyłącza dopływ prądu, jeżeli tylko wykryte zostaną warunki sprzyjające przeskokowi łuku elektrycznego (np. kiedy pistolet znajdzie się zbyt blisko malowanego elementu lub kiedy człowiek znajdzie się w zbyt małej odległości od pistoletu). Co istotne, funkcja ta działa nie tylko od przodu aplikatora, ale dzięki odpowiednim punktom wykrywającym także z boków. Wszystko to razem sprawia, że pistolet ProXpc posiada certyfikację zgodności z dyrektywą ATEX, więc skuteczne zabezpieczenia przed wybuchem w grupie II 2 G, strefa 1. To nie wszystko. Produkt firmy Graco może pochwalić się generowaną energią poniżej 0,24 mJ, co predysponuje go do używania z nawet najbardziej łatwopalnymi lakierami oraz rozpuszczalnikami.
– Sterownik pistoletu ProXpc pozwala na programowanie nawet 250 różnych receptur pracy, dopasowując go do malowania różnych elementów z błyskawiczną zmianą parametrów – przybliża autorskie rozwiązania firmy Graco Igor Tokarski. – Daje możliwość zmian napięcia i natężenia prądu aż do wspomnianego modelowania funkcji wykrywania łuku. Z kolei cztery różne alarmy serwisowe skutecznie redukują ryzyko uszkodzeń, ale też obniżają koszty użytkowania. Wszystko to może być programowane z poziomu własnego sterownika pistoletu, ale równie dobrze via PLC i przejęciem kontroli nad urządzeniem przez robota czy manipulator.
Wracając do modernizacji poczynionej w firmie Brzost. Wybór tak zaawansowanego rozwiązania nie był kwestią przypadku, a fakt, że to właśnie firmie Graco powierzono zadanie unowocześnienia strefy aplikacji lakierów wynikał z dotychczasowych – jakże satysfakcjonujących – doświadczeń załogi. Otóż pracownicy korzystali dotąd ze starszej generacji automatycznych pistoletów elektrostatycznych Graco ProXs Auto. W miarę upływu czasu, gdy produkcja rosła, kierownictwo poszukiwało bardziej wydajnych rozwiązań. Brano pod uwagę różne opcje, ale wystarczająco kuszącą przesłanką za wyborem kompetencji dotychczasowego dostawcy była zgoda na niewiążące umową o zakupie przetestowanie najnowszego w rodzinie pistoletów – ProXpc. Urządzenie zostało zainstalowane przez autoryzowanego dystrybutora Graco, firmę Pomp Serwis Sebastian Bochyński z Tychów i pozostawione na wielotygodniowy test.
– Nas oczywiście cieszy fakt, że pistolet pracuje w firmie Brzost od marca 2016 roku i zgodnie z informacją od kierownictwa lakierni jego praca jest całkowicie bezawaryjna – podkreśla Igor Tokarski.
– Przez cały ten czas firma Pomp Serwis była i jest w kontakcie z klientem, służąc szkoleniem i dbając o optymalizację jego parametrów, co w efekcie pozwala na znaczące oszczędności zużycia farby.
Kontrakt cieszy o tyle, że zamawiającemu zależało na możliwie niskim koszcie inwestycji, dlatego pozostawiono robota, który prawidłowo wykonywał swoją pracę i skupiono się na wymianie pistoletu, który miał podwyższyć jakość i obniżyć zużycie lakieru. Dzięki wsparciu technicznemu i dopracowaniu parametrów pracy urządzenia udało się dojść do 20% oszczędności. Jak można się domyślać, tak znaczące oszczędności – mając na uwadze wielkoseryjną produkcję wyrobów meblarskich – pozwoliły na bardzo krótki okres zwrotu z inwestycji.
Rafał Dobrowolski
redakcja@lakiernictwo.net
Komentarze (0)