• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Raport

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  05.03.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 3

    Według BASF

    Globalną analizę popularności kolorów w branży automotive przygotowuje również BASF’s Coatings. Raport wskazuje na dominację achromatycznych kolorów – białego, czarnego, szarego i srebrnego. Obejmują prawie 80 proc. samochodów produkowanych na całym świecie. Biały jest najbardziej popularnym kolorem spośród nich – więcej niż co czwarty samochód w Ameryce Północnej i prawie co trzeci pojazd w Europie jest pomalowany na biało, podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku jest to więcej niż co drugi samochód. Popularność srebra nieznacznie spadła w porównaniu do roku ubiegłego.
    Wśród różnorodnych odcieni kolorów najbardziej popularny jest niebieski, a następnie czerwony. Te kolory chromatyczne są bardziej popularne w segmencie mniejszych pojazdów, takich jak samochody kompaktowe. Ogólna liczba odcieni chromatycznych znacznie spadła w segmencie aut większych – tutaj nastąpił znaczny wzrost czerni i bieli, porównując do poprzedniego roku. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W Europie
    Prawie co piąty samochód w Europie jest pomalowany na szaro. Kolor szary zastąpił czarny jako drugi najbardziej popularny. Kupujący mogą wybierać spośród ponad 110 odmian, od jasnoszarego do ciemnego metalicznego antracytu. Kolor niebieski oferuje jeszcze więcej opcji – około 140 odcieni sprawia, że ​​kolor ten jest najbardziej zróżnicowaną paletą kolorystyczną w regionie Europy. Z udziałem 11%, niebieski wyprzedził srebro w 2018 roku, stając się czwartą najbardziej pożądaną barwą na Starym Kontynencie.
    Efekt metaliczny lub perłowy wpływa również znacząco na wyjątkowy wygląd samochodu. W 2018 r. dwie trzecie wszystkich pojazdów zostały wykończone powłoką z takim efektem. Im większy samochód, tym bardziej prawdopodobne jest, że został pomalowany z efektem metalicznym lub perłowym. Ciemne kolory, takie jak czarny i szary, są najczęściej formułowane tak, aby uzyskać metaliczny efekt, natomiast jaśniejsze kolory to przede wszystkim pełne odcienie. – Krajobraz efektów powłok samochodowych nieustannie ewoluuje i jest kształtowany przez nowe i inspirujące idee – powiedział Mark Gutjahr, szef działu Automotive Color Design Europe w dziale powłok BASF’s Coatings. 

    W Azji 
    Biały jest bardziej popularny w regionie Azji i Pacyfiku niż w jakimkolwiek innym regionie –53 proc. wszystkich nowych samochodów jest białych. Popularność tego koloru znacznie wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wśród kolorów chromatycznych kolor czerwony nadal jest najpopularniejszym wyborem, a niebieski zamyka raport. Ciekawą obserwacją jest to, że brąz pozostaje szczególnie popularny w SUV-ach, ale pojawiły się oznaki spowolnienia, co wskazuje, że jego popularność w tym segmencie mogła minąć.
    Nabywcy samochodów w regionie Azji i Pacyfiku coraz częściej łączą swoje preferencje kolorystyczne z ich postawami, a także stylem życia. Na przykład popyt na metaliczne i mieniące czernie wzrósł wśród kilku segmentów aut. Nawet w samochodach subkompaktowych srebra i szarości z oślepiającymi efektami stają się coraz bardziej powszechne – widać to na chińskim rynku, gdzie pojawiła się szersza paleta barw. – Różnorodność kolorów chromatycznych jest oczywista, z czerwonymi, niebieskimi, żółtymi, brązowymi i złotymi odcieniami pojawiającymi się w prawie każdym segmencie – powiedział Chiharu Matsuhara, szef Automotive Color Design Asia Pacific. – Konsumenci chińscy zmieniają swoje gusty kolorystyczne znacznie chętniej niż w przeszłości. 

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ kataro 1 ponad rok temu A czy takie sprawdzenie samochodu po VIN ma większy sens - https://www.historiaszkod.pl/... ? Tzn. rzeczywiście nie da się ukryć, jeśli doszło do poważniejszych przeróbek? Jakie są Wasze doświadczenia?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji