W Ameryce Północnej
W 2018 roku achromatyczne barwy były najpopularniejszymi kolorami motoryzacyjnymi w Ameryce Północnej, stanowiąc około 75 proc. produkcji rynkowej. Wśród achromatycznych kolorów to właśnie biały utrzymuje pozycję lidera. Oprócz odcieni achromatycznych konsumenci nadal wykazywali rosnący pociąg do czerwieni, szczególnie w segmencie pick-upów i samochodów sportowych. Zróżnicowana paleta koloru niebieskiego pozostała prawie taka sama w porównaniu do poprzedniego roku.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat Crossover Utility Vehicles (CUV) pojawiły się jako dominujący segment pojazdów w Ameryce Północnej. Samochody segmentu CUV łączą cechy Sport Utility Vehicles (SUV), takie jak bezpieczeństwo i komfort jazdy, z innymi korzyściami, takimi jak oszczędność paliwa, a zatem oferują atrakcyjne funkcje dla szerokiej gamy kierowców. Biały jest najpopularniejszym kolorem w tym segmencie, a następne są czarny i szary. Niebieski i czerwony są prawie tak samo popularne wśród nabywców.
Axalta – innowacyjne, kolorowe i niezawodne rozwiązania
Axalta jest światową firmą koncentrującą się wyłącznie na materiałach lakierniczych, która oferuje swoim klientom innowacyjne, kolorowe, piękne i niezawodne rozwiązania. Lakiery przeznaczone są dla producentów samochodów, warsztatów renowacyjnych zajmujących się naprawą samochodów osobowych i dostawczych, dostawców silników elektrycznych i rurociągów oraz branży budowlanej i projektowane są z myślą o zapobieganiu korozji, zwiększaniu wydajności i zapewnianiu trwałości powlekanych powierzchni. Bazując na ponad 150 latach doświadczeń w branży lakierniczej, 14 000 pracowników firmy Axalta stale poszukuje sposobów, by jeszcze lepiej służyć ponad 100 000 klientów w 130 krajach, oferując im najlepsze systemy lakiernicze i techniki ich aplikacji. Więcej informacji na stronie internetowej axalta.pl i na Twitterze @Axalta oraz na LinkedIn.
BASF – kolor i równowaga
BASF oferuje wiele zrównoważonych rozwiązań powłokowych dla przemysłu motoryzacyjnego, zintegrowanych z innowacyjnymi projektami kolorystycznymi. Do tych rozwiązań należą powłoki, które umożliwiają skrócenie procesu nakładania i utwardzania, co może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 20 procent. Wodorozcieńczalne farby bazowe spełniają surowe światowe przepisy w celu zminimalizowania zawartości lotnych związków organicznych (LZO), a powłoki z funkcją zarządzania temperaturą sprawiają, że powierzchnia samochodu nie nagrzewa się tak bardzo jak przy zastosowaniu zwykłych lakierów, co minimalizuje gromadzenie się ciepła we wnętrzach aut.
Redakcja
redakcja@lakiernictwo.net
Komentarze (1)