• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Raport

    Wydanie nr: 6(128)/2020

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  01.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 4 z 6

    REcover i REuse: farby z recyklingu
    Nie tylko surowce odnawialne zwiększają jednak ekologiczność receptur farb i lakierów: równie dobre, a nawet lepsze efekty z punktu widzenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym przynosi zastosowanie recyklatu. Przyczynia się to bowiem do ograniczenia śladu węglowego poszczególnych produktów, który – zdaniem samych producentów powłok – w wielu przypadkach przewyższa ten generowany przez przemysł chemiczny. Dlaczego? Bardzo dużo, bo aż ok. 75% gazów cieplarnianych emitowanych jest tu do atmosfery na etapie produkcji surowców bazowych, takich jak dwutlenek tytanu. Lepiej więc ponownie je wykorzystać niż produkować na nowo, nie wspominając już o kosztach środowiskowych składowania owych surowców na wysypiskach.
    A koszty te są olbrzymie, biorąc pod uwagę, że dziś na składowiska trafia aż 29% niewykorzystanych farb i lakierów – niemal dokładnie tyle, ile odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Pozostałe są albo spalane (19% z odzyskiem energii i 48% bez odzysku energii) albo zwyczajnie marnowane (2%), a jedynie 2% trafia do recyklingu i jest wykorzystywane ponownie. Zdaniem ekspertów różnica między możliwościami technicznymi przetwórców a ich faktycznym wykorzystaniem jest tu ogromna: dzisiejszy stan technologii pozwala bowiem na odzysk ok. 40% niewykorzystanych farb i lakierów. Przeszkadza w tym jednak nieefektywna segregacja oraz brak norm odnośnie pożądanej jakości recyklatu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W obliczu braku zdecydowanych działań ze strony rządów poszczególnych państw i wspólnoty międzynarodowej istotną rolę w rozwiązaniu tych problemów zaczęły odgrywać inicjatywy lokalne, takie jak projekt PaintCare uruchomiony przez Brytyjską Federację Farb i Lakierów. PaintCare aktywnie lobbuje za wprowadzeniem jednolitego systemu kontroli jakości recyklingu farb, a także jednoczy producentów, przedsiębiorstwa odbierające zużytą farbę i punkty zbiórki odpadów. Cel ma ambitny: zwiększyć poziom recyklingu produktów dekoracyjnych z 2 do 50%.
    Z podobnymi inicjatywami wychodzą zresztą także sami producenci: niedawno AkzoNobel poinformował o stworzeniu matowej farby winylowej z 35-proc. dodatkiem surowca z odzysku. Koncern wspólnie z Veolią – firmą zajmującą się gospodarką odpadami – opracował system odzysku białej farby zebranej z gospodarstw domowych na terenie Wielkiej Brytanii. W jego ramach Veolia zajęła się sortowaniem, filtrowaniem i oczyszczaniem zebranego materiału, zaś AkzoNobel opracował proces jego łączenia z oryginalnym surowcem oraz zestaw testów gwarantujących optymalną jakość finalnego produktu. Produkt ten, sprzedawany pod nazwą Evolve, wykazuje o 10% mniejszy ślad węglowy na puszkę niż standardowa matowa farba winylowa, co potwierdza słuszność tezy o istotnej roli recyklingu w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Brytyjska inicjatywa PaintCare integruje producentów, firmy zajmujące się gospodarką odpadami i punkty selektywnej zbiórki, tworząc oddolny system odbioru i odzysku zużytych farb i lakierów.
    Farba do wnętrz Infinite Air firmy Nippon Paint jest pierwszym produktem przeznaczonym na rynek azjatycki, który zawiera surowce naturalne wytworzone w opracowanym przez BASF procesie „Biomass Balance”.
    Na bazie resztek farby odebranych z gospodarstw domowych przez Veolię powstaje Evolve – matowa farba winylowa zawierająca 35% recyklatu.
    Duńska firma Black Bear do perfekcji dopracowała metodę odzysku czerni węglowej ze zużytych opon. W 2017 r. materiał ten zaczął wykorzystywać AkzoNobel, wytwarzając na jego bazie farby proszkowe.
    © Wikimedia CC
    Czy można zamknąć obieg farb?
    Czy można zamknąć obieg farb?

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...