• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    ARTYKUŁY

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    2 dni temu  18.02.2025, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Zmniejszenie emisji CO2 o ponad 80 proc., ograniczenie zużycia wody o połowę na każdego wyprodukowanego Craftera, zredukowanie o jedną trzecią zużycia energii oraz całkowity recykling odpadów produkcyjnych, a także zdecydowana redukcja emisji lotnych związków organicznych - tak w największym skrócie można podsumować 15-lecie realizacji strategii środowiskowej przez spółkę Volkswagen Poznań. Swój wkład w tych działaniach ma także dział lakierni.

    - Dzięki realizacji setek projektów związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej, będziemy w stanie spełnić cel nadrzędny, jakim jest dekarbonizacja procesów produkcyjnych do 2040 roku - mówi Stefanie Hegels, prezeska Volkswagen Poznań.

    Zielona energia, farma fotowoltaiczna, las węglowy

    Porównując poziom emisji dwutlenku węgla z roku 2010 i obecnego wynika, że jej wartość została ograniczona na każdy wyprodukowany samochód i tonę komponentów o ponad 82 proc. Z czego to wynika? Od 2018 r. energia do produkcji samochodów wytwarzana jest w elektrowniach wodnych i wiatrowych na terenie Polski. Fundamentalnym krokiem była też decyzja o samodzielnym wytwarzaniu zielonej energii. Dwa lata temu zakończono pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej, a w 2024 r. oddano do użytku kolejną instalację. Dziś na obszarze 22 ha pracuje ok. 25 000 tys. paneli dostarczających energię o max. mocy 15,2 MW. W optymalnych warunkach pogodowych fabryka we Wrześni jest samowystarczalna energetycznie. - Z pełną determinacją dążymy do tego, by spółka stała się neutralna w bilansie emisji dwutlenku węgla. Nasza farma fotowoltaiczna to jeden z kluczowych elementów tego procesu. Obecnie trwa budowa dalszych 3 MW instalacji naziemnej - opowiada dr Thomas Kreuzinger–Janik, dyrektor zakładu we Wrześni.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Działania mające na celu redukcje emisji dwutlenku węgla wykraczają poza mury zakładów. Takim projektem jest m. in. zielona logistyka. Polega ona na wykorzystaniu elektrycznej ciężarówki, która odpowiada za dostawy części między zakładami w Poznaniu i Swarzędzu. Dzięki współpracy z przewoźnikiem logistycznym emisje z transportu części zredukowano o ok. 50 ton CO2 w ciągu roku. Ciężarówki o napędzie elektrycznym będą wkrótce wdrażane na kolejnych trasach.

    Przykładami działań zorientowanych na redukcję CO2 oraz otoczenie jest stworzenie lasu węglowego, a także akcje nasadzeń drzew. Do tej pory udało się zasadzić blisko 140 tys. drzew w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów. Las węglowy z kolei to wspólny projekt Regionalnej i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) oraz Volkswagen Poznań. Łącznie zajmuje ok.18 hektarów. Ma on zwiększone naturalne właściwości pochłaniania CO2 z atmosfery oraz jego magazynowania.

    Sztandarowym przykładem redukcji CO2 jest wykorzystanie ciepła ze sprężarek oraz z procesów topienia aluminium w odlewni. Ciepło zamiast trafić do atmosfery, przesyłane jest do miejskiej sieci ciepłowniczej i pozwala ogrzać ok. 6,5 tysięcy okolicznych mieszkań. W ten sposób ograniczono emisję CO2 aż o ok. 3500 ton rocznie.

    Zużycie energii elektrycznej, gazu i ciepła znacząco spadło

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...