Rys. 2. Wykres danych cząstkowych – pomiar zużycia mediów w jednostce czasu.
4. Jeżeli jest to konieczne, optymalizuj system zbierania danych – nawet kosztem czasu.
- Nie myli się ten, kto nic nie robi – rzetelnie zebrane dane są podstawą późniejszego sukcesu.
- Działaj, obserwuj wyniki i wprowadzaj korekty, dzięki którym otrzymasz realne wyniki.
5. Uporządkuj zebrane dane i porównaj z założeniami technologicznymi, teoretycznymi i projektowymi – analiza Pareto.
6. Wprowadź monitoring systemowy w kluczowych obszarach jako standard. Bardzo pomagają automatyczne systemy zbierania i archiwizowania danych. Obecne rozwiązania informatyczne i pomiarowe umożliwiają „olicznikowanie” każdego odbiornika gazu i prądu.
Uważaj, aby nie popadać w skrajność, ponieważ w konsekwencji otrzymamy taką ilość danych, której nie będziemy w stanie obrobić i wyciągnąć właściwych wniosków w dostępnym czasie.
7. Podziel się oszczędnościami z tymi, którzy je osiągnęli i będą dbali o ich utrzymanie. Dzięki temu mamy prawo oczekiwać kolejnych działań w wyznaczonym kierunku.
Podsumowując, zacznij działać. Steruj swoim procesem w oparciu o koszty. Zacznij je planować i monitorować, a następnie analizuj i wdrażaj zmiany.
Nie wszystkie wdrożenia są trafione – to jest normalne. Dzięki skutecznemu monitoringowi będziesz mógł korygować zmiany na bieżąco w celu eliminacji ich słabych stron.
* Artykuł powstał w oparciu o materiały szkoleniowe Adamus CONSULTING – „Weryfikacja i redukcja kosztów dla procesów malowania”.
RAFAŁ ADAMUS
Painting industry support services
Komentarze (1)