
Aby utrzymać drewno tarasowe w dobrej kondycji, trzeba je regularnie odświeżać, pokrywając nową warstwą ochronną bejcy lub lakieru.
Łuszczący się lub zdarty lakier na deskach tarasowych aż prosi się o renowację. Zanim jednak powleczemy je na nowo, pamiętajmy o usunięciu starych preparatów.
Wraz z nadejściem wiosny przychodzi także czas na remonty domowego obejścia. Meble ogrodowe, mała architektura czy drewniany taras mogły bowiem mocno ucierpieć na skutek mrozów i opadów atmosferycznych. Jeśli na deskach tarasowych dostrzeżemy ślady obłażącego lakieru lub – co gorsza – przetarcia, spod których wyłania się „żywe” drewno, to niechybny znak, że trzeba poważnie pomyśleć o ponownym polakierowaniu ich powierzchni. Zanim jednak to zrobimy, powinniśmy dokładnie usunąć wszelkie pozostałości starych lakierów i bejc. Utrudnią one bowiem nowej powłoce penetrację drewna, co może skrócić jej żywotność i trwałość.
Krok 1: usuwanie starego lakieru
Przygotowanie powierzchni drewna tarasowego do malowania jest łatwiejsze niż może się wydawać – o ile dysponujemy odpowiednimi preparatami. Warto zawczasu więc zaopatrzyć się w odpowiedni zmywacz do lakieru oraz specjalistyczny preparat do czyszczenia drewna. Zmywacz nakładamy na powierzchnię drewna, używając do tego wałka lub pędzla. Po 15 minutach całość należy wyszorować szczotką z twardym włosiem, a następnie dokładnie spłukać wodą.
Krok 2: mycie
Kolejnym krokiem będzie nałożenie preparatu do czyszczenia drewna. Pomoże on usunąć pozostałości zmywacza, zwiększając przyczepność i ułatwiając adhezję nowej powłoki, a jednocześnie rozjaśni drewno, nadając mu naturalną barwę. Przed nałożeniem środka czyszczącego należy zwilżyć powierzchnię drewna, np. polewając ją wodą z węża ogrodowego. Sam preparat najlepiej nanosić z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej lub pojemnika z atomizerem. Teraz musimy znów odczekać 15 minut, a na koniec wyszorować powierzchnię drewna szczotką i spłukać czystą wodą – dokładnie w taki sam sposób, jak podczas usuwania starego lakieru.
Przygotowanie tarasu do lakierowania w pięciu krokach