
Jasne odcienie ścian i mebli optycznie powiększą i rozświetlą poddasze. Źródło: Dulux
Poddasza mają w sobie coś urokliwego, ale ich urządzenie wymaga znacznie więcej inwencji i środków finansowych niż w przypadku innych mieszkań.
Skosy, urokliwe światłocienie i rozgwieżdżone, nocne niebo – poddasza zdecydowanie mają w sobie coś urokliwego. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup mieszkania ze skosami, warto mieć świadomość, że jego aranżacja rządzi się nieco innymi prawami i, niestety, wymaga zwykle wyższych nakładów finansowych. O czym warto pamiętać, urządzając poddasze?
Otwarte przestrzenie
Zdecydowanie największą zmorą mieszkań na poddaszu jest ograniczona przestrzeń i nieustawność. Wszędobylskie skosy utrudniają aranżację przestrzeni i sprawiają, że każdy centymetr nabiera istotnego znaczenia. Dlatego warto zrezygnować z niepotrzebnych ścian i przepierzeń. Zamiast nich możemy zastosować przeszklenia lub ścianki z mlecznego szkła, które podzielą mieszkanie na strefy, ale jednocześnie będą swobodnie przepuszczały światło, rozjaśniając wnętrze. W tej samej roli warto wykorzystać lustra, zaś kuchnię najlepiej otworzyć na salon.
Ciemniejsze kolory dobrze sprawdzą się jako element dekoracyjny, podkreślający wybrane elementy przestrzeni. Źródło: Dulux
Wszystko jak na dłoni
Typowym elementem poddasza są fragmenty konstrukcji dachu. Nie zakrywajmy ich płytami kartonowo-gipsowymi, lecz pięknie wyeksponujmy, wykorzystując do tego kolor i przemyślane zabiegi aranżacyjne. Więźba dachowa czy belki mogą być świetną dekoracją sypialni czy domowego biura – wystarczy je odpowiednio wyeksponować.
Zabudowa na zamówienie
Nie oszukujmy się: jeśli na poddaszu wszystko ma do siebie pasować, prawdopodobnie nie unikniemy zakupu mebli na zamówienie. O ile bowiem niskie szafki czy sofy mogą dobrze wpasować się w nasz projekt, o tyle półki czy szafki ścienne wymagają starannego zaprojektowania pod konkretny skos i przestrzeń.
Jasne kolory
Ograniczona przestrzeń powoduje, że malując poddasze, powinniśmy zdecydowanie unikać ciemnych kolorów ścian – przynajmniej w charakterze barw dominujących. Nie ma przeciwwskazań, aby kolorem takim podkreślić pojedynczy detal. Duże powierzchnie należy jednak pokrywać jasną farbą, która optycznie powiększy pomieszczenie i doda mu przestronności. Świetnie sprawdzą się tu zarówno przybrudzone biele, jak i szarości, błękity czy żółcie.