• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Farby dekoracyjne

    Artykuły branżowe

    Farby dekoracyjne

    ponad rok temu  10.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Podstawową zasadą przy doborze koloru do mocno zaakcentowanej ściany jest unikanie mocnych kontrastów. Fot. Farrow & Ball

    Podstawową zasadą przy doborze koloru do mocno zaakcentowanej ściany jest unikanie mocnych kontrastów. Fot. Farrow & Ball

    Jeśli już wybraliśmy kolor farby, którym chcemy zaakcentować jedną ze ścian, pojawia się pytanie, jak dobrać barwę pozostałych powierzchni. Okazuje się, że jest na to prosta sztuczka.

    W ostatnich latach na topie jest malowanie jednej ze ścian pomieszczenia na mocniejszy, dominujący kolor. Pozostałe ściany powleka się wówczas farbą w delikatniejszym, bardziej stonowanym odcieniu. Jak jednak prawidłowo dobrać ów odcień? Najprostszym sposobem jest unikanie silnych kontrastów. Warto więc postawić na kolory o podobnym odcieniu, aby uzyskać między nimi efekt płynnego przejścia.

    Zielenie

    Zieloną ścianę dekoracyjną warto zestawić z naturalnymi, ciepłymi barwami w korespondującym odcieniu. Świetnie sprawdzą się tu zarówno przybrudzone biele, jak i beże oraz ciepłe, delikatne brązy. Charakterystyczną cechą zieleni jest bowiem uniwersalność, która sprawia, że bardzo dobrze łączy się ona z całą paletą ciepłych barw.

    Niebieskości

    Neutralne odcienie sprawdzą się także w zestawieniu z ciemnoniebieską ścianą o mocnej, nasyconej barwie. Także i tu warto postawić na brudne biele, ale oprócz beżów można poeksperymentować także z szarościami i kolorami wpadającymi delikatnie w róż. Ważne, aby unikać silnych kontrastów, takich jak czysta biel.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Szarości i naturalne odcienie

    Szare ściany wbrew pozorom nie lubią intensywnych kolorów. Dlatego najlepiej podsycić i ewentualnie ocieplić ich neutralność, stosując delikatniejsze odcienie z tej samej gamy kolorystycznej. Podobna zasada obowiązuje w przypadku naturalnych beżów i brązów – nie zawsze trzeba tu stawiać na kontrast. Lepiej podbić je jaśniejszymi wariantami, które wprowadzą do wnętrza spokojną, harmonijną atmosferę.

    Ciemne, nasycone kolory

    Ciemne ściany – czy to niebieskie, szare czy wpadające w bordo – aż proszą się o połączenie z bielą. To jednak błąd! W przypadku nasyconych kolorów najlepiej dążyć do ich wyciszenia. Postawmy więc na jaśniejsze, bardziej stonowane odcienie tego samego koloru. Dzięki temu cała kompozycja będzie sprawiała wrażenie dobrze przemyślanej.


    Firma Farrow & Ball na swojej stronie internetowej prezentuje przykłady różnych zestawień koloru dominującego z pasującymi do niego wariantami. Fot. Farrow & Ball