W dobie wszechobecnego minimalizmu wielu użytkowników szuka alternatywnych sposobów na udekorowanie swojego wnętrza. Jednym z najbardziej oryginalnych jest tapeta.
Niegdyś tapety były wszędzie. I choć niektórym mogą kojarzyć się z szarością i bylejakością czasów socrealizmu, dla młodszych użytkowników to prawdziwa kopalnia inspiracji. Nic bowiem nie nada naszemu wnętrzu więcej oryginalności niż nietypowy wzór i ciekawe zestawienie kolorystyczne tapety. To jednak nie jedyna ich zaleta: są one także łatwe w aplikacji, a jednocześnie bardzo uniwersalne – można je z powodzeniem położyć zarówno w salonie, jak i w łazience.
Tapeta w salonie
Choć nie ma jednego wzoru tapety, który warto by położyć w salonie, pewne motywy aż proszą się o wyeksponowanie w dużych przestrzeniach. Świetnie sprawdzą się tu np. kwieciste wzory, zwłaszcza w zestawieniu z drewnem i cegłą, a także nowoczesne motywy w stylu Art Deco – idealne do nowoczesnych wnętrz. Jeśli chcemy nadać salonowi elegancki charakter, warto postawić na tapetę metalizowaną ze złotymi, srebrnymi lub miedzianymi elementami, które pięknie odbijają światło zachodzącego słońca, świec czy kominka. Najważniejsze, aby tapeta w pokoju dziennym była miła dla oka – wszak to tu spędzamy dużą część dnia.
Tapeta w sypialni
W przestronnej sypialni możemy zastosować jeden z dwóch wariantów tapet – klasyczny z tapetą poprowadzoną od podłogi do sufitu lub bardziej nowoczesny, w którym tapeta stanowi jedynie akcent, odcinając dany fragment ściany od pozostałych części pomieszczenia. Sam wzór i kolor możemy dobierać dowolnie – błędem jest myślenie, że lepiej wyśpimy się w pomieszczeniu wytapetowanym w chmury. Jedynym wyjątkiem są tu małe sypialnie: tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne tapety z delikatnym, drobnym nadrukiem.
Tapeta w kuchni i łazience
Tapety w pomieszczeniach, których ściany narażone są na wilgoć i zabrudzenia, muszą łączyć w sobie estetykę z funkcjonalnością. Dlatego podstawową zasadą jest wybór produktu pokrytego ochronną powłoką (np. glazurą), a także niekładzenie go w bezpośrednim sąsiedztwie wody, np. przy kranie czy prysznicu.
W kuchni bardzo dobrze sprawdzi się zarówno odświeżająca biel z delikatnym wzorem, jak i geometryczne czy kwiatowe motywy – wszystko zależy od naszych upodobań. Największe pole do popisu oferuje jednak pod tym względem łazienka: jako że korzystamy z niej relatywne rzadko i krótko, możemy tu śmiało eksperymentować, np. wprowadzając kontrastowe pasy.Tapeta w przedpokoju
Przedpokój i korytarz już na wejściu wprawiają nas w dobry nastrój. Dlatego warto tu zastosować kolory i wzory nadające przestrzeniom przytulny, zapraszający charakter. Może to być np. motyw trawy czy ziół, które – sięgając do sufitu – sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Jeżeli zaś oddzielimy je dodatkowo listwą w neutralnym kolorze, uzyskamy ciekawy, oryginalny efekt.
Komentarze (0)