• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła
    Wydanie nr: 5(121)/2019

    Artykuły branżowe

    ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Środki ochrony indywidualnej odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu pracowników przed negatywnym wpływem czynników szkodliwych, szczególnie w odniesieniu do substancji i mieszanin klasyfikowanych jako żrące.

    Środki ochrony indywidualnej odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu pracowników przed negatywnym wpływem czynników szkodliwych, szczególnie w odniesieniu do substancji i mieszanin klasyfikowanych jako żrące.

    Strona 3 z 4

    Rozwiązania technologiczne i zbiorowe środki ochrony 

    Nieprawidłowo dobrane materiały, z których wykonane są elementy konstrukcyjne czy armatura i osprzęt dodatkowy, mogą ulegać niekorzystnemu wpływowi czynników chemicznych, o ile nie zostały wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Zniszczenie tych elementów może wpływać negatywnie na poziom bezpieczeństwa i stanowić potencjalne przyczyny wypadków, więc warto przy doborze maszyn i urządzeń przeanalizować karty charakterystyk substancji i mieszanin pod kątem powodowanych przez nie zagrożeń fizycznych. Istnieje wiele opracowań pozwalających samodzielnie dobrać materiały, które będą posiadały odpowiednią wytrzymałość, np. korozyjną i termiczną. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak skonsultowanie tego tematu z dostawcą środków chemicznych i/lub wykonawcą urządzeń czy całej instalacji. Szczególną uwagę warto również zwrócić na elementy transportujące roztwory chemikaliów: pompy, układy dozujące itp. pracujące pod zwiększonym ciśnieniem, które są szczególnie narażone na uszkodzenia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Każda obecność środków chemicznych w środowisku pracy, niezależnie od ich klasyfikacji zagrożeń, jest niepożądana, więc stosowanie zbiorowych środków ochrony jak wentylacja powinno być uznawane za standard. Dla części substancji lub mieszanin stwarzających zagrożenie dla zdrowia w karcie charakterystyki będzie zawarte wskazanie o konieczności stosowania wentylacji ogólnej, co w znaczny sposób poprawia warunki pracy i zmniejsza ryzyko zdarzeń wypadkowych wynikających z nadmiernej ekspozycji na warunki szkodliwe. Stosowanie wentylacji ogólnej ma również wpływ na ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków długotrwałej ekspozycji, w tym ewentualnych chorób zawodowych.
    Każde miejsce stosowania substancji i mieszanin niebezpiecznych powinno być wyposażone w płuczki awaryjne do płukania oczu oraz prysznice awaryjne umożliwiające spłukanie całego ciała w przypadku kontaktu z czynnikiem szkodliwym. Środki te nie eliminują i nie ograniczają zdarzeń wypadkowych, ale w sposób oczywisty mogą ograniczyć ich skutki, o ile zostaną użyte niezwłocznie po kontakcie z czynnikiem niebezpiecznym.

    Środki ochrony indywidualnej

    Doświadczenie pokazuje, że to właśnie środki ochrony indywidualnej odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu pracowników przed negatywnym wpływem czynników szkodliwych, szczególnie w odniesieniu do substancji i mieszanin klasyfikowanych jako żrące. Stosowanie środków ochrony indywidualnej jest konieczne wszędzie tam, gdzie mimo zastosowania rozwiązań technologicznych, organizacji pracy lub środków ochrony zbiorowej nie udało się wyeliminować narażenia na czynnik szkodliwy. W każdym przypadku, o ile wymagane jest stosowanie środków ochrony osobistej, będzie to wskazane w karcie charakterystyki. Czasem karta zawiera precyzyjne informacje o rodzaju wymaganego zabezpieczenia z przywołaniem jego typu, częściej jednak dobór odpowiedniego materiału może spoczywać na użytkowniku w oparciu o rodzaj substancji oraz zagrożenia, jakie ona powoduje. Warto tutaj wskazać, że nieprawidłowo dobrane środki ochrony osobistej stanowią bardzo poważne zagrożenie wypadkowe, ponieważ mogą dawać błędne przeświadczenie o prawidłowym zabezpieczeniu przed czynnikiem szkodliwym mimo braku takiego zabezpieczenia. Za prawidłowy dobór środków ochrony indywidualnej i wyposażenie w nie pracownika odpowiada pracodawca, natomiast obowiązek ich stosowania leży po stronie pracownika. Ze statystyk wypadkowych wynika natomiast, że wiele z wypadków powodowanych jest niestosowaniem się pracowników do obowiązku stosowania wymaganych na danym stanowisku środków ochrony. 

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dakon 1 8 miesięcy temu A jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem, to jak to widzicie - http://prokadra.pl/... ? Kierunek wydaje się całkiem słuszny, co nie? Zgadzacie się z tym wszystkim?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji