Środki ochrony indywidualnej odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu pracowników przed negatywnym wpływem czynników szkodliwych, szczególnie w odniesieniu do substancji i mieszanin klasyfikowanych jako żrące.
Świadomość pracowników
Budowanie odpowiedniej świadomości pracowników jest kluczowe w przeciwdziałaniu zdarzeniom wypadkowym. Najlepsze środki ochrony zbiorowej i indywidualnej nie będą skuteczne, o ile pracownicy nie będą świadomi rzeczywistych zagrożeń występujących na stanowiskach pracy oraz potencjalnych skutków zdarzeń wypadkowych. Dlatego też, poza zapewnieniem odpowiednich warunków pracy i sprzętu, kluczową rolę odgrywają szkolenia dotyczące bezpiecznej pracy z chemikaliami. Szkolenia takie nie mogą sprowadzać się tylko i wyłącznie do poznania piktogramów na opakowaniach chemikaliów, ale muszą całościowo omawiać rodzaje i ilości stosowanych środków, rodzaj zagrożenia, potencjalne drogi narażenia na dany środek, skutki tego narażenia oraz, co ważne, sposób reagowania w sytuacjach wypadkowych. Dobrą praktyką jest również stosowanie szczegółowych instrukcji wykonywania prac z czynnikami stanowiącymi szczególnie duże zagrożenie, które wskazują krok po kroku bezpieczny sposób wykonywania pracy. Odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie pracownika do pracy i jego wyszkolenie spoczywa na pracodawcy.
Bezpieczna praca z niebezpiecznymi środkami
Całkowita eliminacja substancji i mieszanin niebezpiecznych z procesów obróbki chemicznej, a co za tym idzie, wyeliminowanie ryzyka zdarzeń wypadkowych jest trudne do osiągnięcia. Jednak odpowiednia świadomość pracodawcy oraz pracowników połączona z optymalnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz środkami ochrony zbiorowej i indywidualnej pozwalają na znaczną minimalizację ryzyka wypadków oraz potencjalnych ich skutków. Mam nadzieję, że lektura niniejszego artykułu przekona wszystkich mających do czynienia z czynnikami chemicznymi w środowisku pracy do przyjrzenia się kwestii bezpieczeństwa i głębszej analizy tego problemu. Warto nadmienić, że artykuł nie wyczerpuje tematu bezpiecznej pracy z chemikaliami, a jedynie wskazuje czynniki, jakie należy uwzględnić, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa i ograniczyć ryzyko wypadków. W kolejnym artykule przybliżę kwestię doboru środków ochrony osobistej pod kątem najczęściej występujących zagrożeń chemicznych w instalacjach chemicznej obróbki powierzchni.
Michał Deka
ekoeasymd@gmail.com
LITERATURA
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 sierpnia 2012 r. Dz.U. 2012 poz. 1018 zm. Dz.U. 2014, poz. 6)
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin
Komentarze (1)