Usuwanie starej powłoki myjką ciśnieniową to jeden z pokazów praktycznych kursu FROSIO.
Kurs inspektorów antykorozji FROSIO według NS 476
Wzrost wymagań klientów w zakresie ochrony antykorozyjnej konstrukcji przekłada się bezpośrednio na konieczność wykonywania i nadzorowania prac antykorozyjnych przez kompetentny personel.
Spośród oferowanych na rynku kursów pozwalających na zdobycie wiedzy i kompetencji wyróżnia się, prowadzony od lutego 2016 r.
w języku polskim kurs przygotowawczy w celu uzyskania uznawanego w skali światowej certyfikatu inspektora zabezpieczeń antykorozyjnych – NS 476 FROSIO (FROSIO – norweska rada specjalistyczna w zakresie kształcenia i certyfikowania inspektorów zabezpieczeń antykorozyjnych).
Posiadanie certyfikatu inspektora FROSIO to również bardzo ważny element kwalifikacji spełniających wymagania stawiane inspektorom zabezpieczeń antykorozyjnych przez Międzynarodową Organizację Morską (International Maritime Organization).
Organizatorem kursu są: SLV Duisburg oraz SLV-GSI Polska. SLV Duisburg jest jedyną jednostką szkoleniową dopuszczoną przez FROSIO do prowadzenia kursów w języku niemieckim i, co dla nas najbardziej istotne, również w języku polskim.
Jak wygląda kurs
Tematy kursu podzielone są na dziewięć modułów:
- Konstrukcja – materiały i projektowanie;
- Korozja;
- Podłoża pod materiały powłokowe i powłoki;
- Warunki otoczenia;
- Materiały powłokowe i powłoki;
- Wymagania dla wykonywania prac;
- Normy i specyfikacje;
- Praca i rola inspektora;
- Ochrona zdrowia i środowiska, bezpieczeństwo pracy.
Program nauczania jest na tyle obszerny, że podczas dwutygodniowego kursu przyszli inspektorzy mogą uzyskać wiedzę dotyczącą tematów centralnych. Wiedza podstawowa i tzw. tematy poboczne omawiane są tylko w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne. Zakłada się, że kandydaci, poprzez dotychczasowe wykształcenie i doświadczenie zawodowe, wiedzę taką już posiadają. Wymagany zakres wiedzy podstawowej i pobocznej można również nabyć przed kursem w ramach studiów własnych lub poprzez uczestnictwo w szkoleniach przygotowujących, które ułatwią przyswojenie przez uczestników obszernej wiedzy przekazywanej w stosunkowo krótkim czasie podczas kursu zasadniczego. Oprócz tego nie istnieją inne wymagania wstępne.
Kurs kończy się dwuczęściowym egzaminem – praktycznym i teoretycznym. Część praktyczna składa się z wielu zadań do wykonania, np. ocena stanu wyjściowego podłoża, pomiar grubości powłoki, pomiar szczelności powłok, ocena przyczepności, ocena pozostałości zanieczyszczeń jonowych, pomiar i ocena warunków klimatycznych (temperatura i wilgotność).
Wszyscy kandydaci, którzy wzięli udział w trwającym 80 godzin kursie i uzyskali wymaganą liczbę punktów z obydwu części egzaminu, uzyskują certyfikat, którego poziom zależny jest wyłącznie od dotychczasowej praktyki zawodowej:
- poziom I (certyfikat biały) – kandydaci bez żadnego lub bez wymaganego doświadczenia;
- poziom II (certyfikat zielony) – kandydaci z minimum 2-letnim doświadczeniem w zakresie ochrony antykorozyjnej;
- poziom III (certyfikat czerwony) – kandydaci z minimum 5-letnim doświadczeniem w zakresie ochrony antykorozyjnej, w tym 2-letnim jako inspektorzy prac antykorozyjnych.