
Jeśli gładką farbę pokryjemy dodatkowo bejcą, uzyskamy efekt laserunku – dekoracyjne przetarcia przypominające niedbale pomalowane ściany w greckich domach.
Sposobów na uzyskanie ciekawego efektu na ścianach wewnętrznych jest wiele: można pomalować je na odważny, oryginalny kolor lub postawić na stonowane odcienie, ale z mocnym akcentem w postaci wyeksponowanej ściany. Ale można też pójść w inną stronę i pokryć zwykłą farbę dodatkową warstwą bezbarwnej lub zabarwionej na określony kolor bejcy, tworząc tzw. laserunek, czyli charakterystyczne przetarcia.
Krok 1: przygotowanie ścian
Pierwszym etapem prac będzie przygotowanie ścian do malowania. Jeśli chcemy jedynie nadać ciekawy efekt dotychczasowemu kolorowi, wystarczy ze ściany usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. Jeśli natomiast zależy nam na całkowitej zmianie jej barwy, trzeba będzie najpierw pomalować ją na wybrany kolor z zastosowaniem konwencjonalnej farby do ścian wewnętrznych.
Krok 2: przygotowanie bejcy
Teraz przyszedł czas na wybór bejcy. Do tworzenia laserunku na ogół stosuje się produkty akrylowe i wodorozcieńczalne – bezbarwne lub z domieszką konkretnego koloru. Jeśli chcemy nadać ścianie określony odcień, należy bejcę wymieszać z kolorową farbą, testując różne kombinacje.
Bejcę taką należy nakładać bezpośrednio na pomalowaną ścianę bez stosowania dodatkowych podkładów. Można ją także z powodzeniem wykorzystać do powlekania drewna bądź metalu.
Krok 3: bejcowanie
Na koniec czas na bejcowanie. Bejcę najlepiej nanosić na ścianę szerokim pędzlem. W zależności od oczekiwanego efektu można ją nakładać „na krzyż” lub zataczając pędzlem koła. Ważne, aby stosować konsekwentnie wybrany wzór na całej ścianie.
Bejcowanie najlepiej rozpocząć od góry ściany i powoli schodzić ku dołowi, dzieląc powierzchnię na sekcje. Pamiętajmy, aby granice owych sekcji nakładały na siebie – dzięki temu unikniemy widocznych przejść między nimi.