
Dolny sufit rozbudowanego terminalu 2 na lotnisku Helsinki-Vantaa jest dumnym osiągnięciem fińskiego wzornictwa oraz budownictwa drewnianego i otrzymał Międzynarodową Nagrodę dla Architektury Drewnianej 2022. Aby ten nagrodzony projekt zachował swój najlepszy wygląd przez wiele lat, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne drewniane sufity zostały pokryte półprzezroczystą farbą nawierzchniową Teknos AQUATOP 2600-90 o matowym wykończeniu.
Opisując zwycięski projekt, jurorzy pochwalili go za ambicję i kunszt, komentując: „wizualnie sufit sprawia wrażenie jednolitego dzięki bezkompromisowemu wykończeniu i jednolitej obróbce powierzchni”. Doceniono także uspokajający efekt drewna i jego zastosowanie jako materiału budowlanego w pełnym zgiełku środowisku lotniska.
Wyprodukowane przez Raision Puusepät Oy, łącznie 7700 mkw. drewna zostało użyte do wykonania dachu hali odlotów, boksu zewnętrznego i otoczenia świetlika terminala. Falisty kształt dachu wykonany jest z tysięcy zakrzywionych elementów drewnianych.
Kształt drewnianego dachu wykonany jest z wielowarstwowych desek drewnianych, których najbardziej widoczną powierzchnię stanowi nisko rozgałęziony świerk. Drewniane deski są podtrzymywane przez ukrytą sosnową ramę, która z kolei jest przymocowana do konstrukcji stalowych. Deski drewniane są pokryte wodnym, barwionym lakierem AQUATOP 2600-90 firmy Teknos.
− Korzystamy z automatycznej linii natryskowej Airmix i obróbka powierzchni przebiegła bez żadnych problemów. Jestem zadowolony z obsługi klienta i wsparcia technicznego Teknos, ponieważ mimo że zużyliśmy około 13 000 litrów farby, produkt i kolorystyka były zawsze jednolitej jakości − podkreśla Jari Saarinen, kierownik produkcji stolarki w Raisio.Na podstawie rysunków wykonanych przez architekta wykonano modele danych wszystkich części dachu, które można było wprowadzić do maszyny CNC czytającej pliki 3D. Gotowe części zostały wykończone poprzez szpachlowanie i frezowanie zaokrągleń krawędzi przed obróbką powierzchniową.