Motyw szachownicy świetnie sprawdzi się w klasycznych, minimalistycznych wnętrzach. Źródło: Tikkurila
Decydując się na przemalowanie podłogi, warto wybrać klasyczny motyw szachownicy. Świetnie sprawdzi się ona w połączeniu z drewnem i zielenią roślin.
Szachownica jako motyw kolorystyczny na podłodze ma w sobie coś magicznego: wprowadza do wnętrza industrialny, minimalistyczny, skandynawski klimat, a jednocześnie sprawia, że nie trzeba już zastanawiać się nad doborem dodatków. Podłoga jest bowiem dekoracją samą w sobie i wszystko, czego nam potrzeba do wypełnienia sąsiadujących z nią przestrzeni, to odrobina drewna i zieleni.
Gdzie sprawdzi się szachownica?
Motyw ten najczęściej stosowany jest w małych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia, gdyż optycznie je powiększa, nadając im wrażenie przestronności. Możemy jednak poeksperymentować z nią także w innych wnętrzach – pod warunkiem, że nie mają one bardzo wyrazistego stylu.
Jak wyposażyć pomieszczenie?
Z motywem szachownicy bardzo dobrze współgrają klasyczne, drewniane meble o gładkim wykończeniu, które nadadzą pomieszczeniu spokojny, minimalistyczny wyraz. Warto postawić na nich i obok nich rośliny zielone i kwiaty, które dopełnią całości i wprowadzą do wnętrza odrobinę świeżości. Nie przesadzajmy jednak z dodatkami: szachownica źle będzie prezentowała się w towarzystwie metalu, bibelotów czy wielkoformatowych obrazów. Słowem: im mniej, tym lepiej.
Jak wykonać szachownicę?
Do wykonania motywu szachownicy na podłodze wystarczą trzy proste kroki. Pierwszym będzie przygotowanie wzoru kwadratu. Możemy go wyciąć z tektury, a następnie, przymierzając, dopasować wielkością do powierzchni podłogi.
Szablon ten posłuży nam do wyznaczenia kwadratów na podłodze. Najpierw jednak jej powierzchnię trzeba dokładnie wyczyścić i odtłuścić. Następnie punkt po punkcie kładziemy szablon na podłodze, a jego granice zaznaczamy taśmą malarską. Aby wzór był równy, taśma powinna na siebie nachodzić. Małymi kawałkami taśmy możemy dodatkowo oznaczyć kwadraty, które będziemy malować w drugiej kolejności – dzięki temu unikniemy pomyłki podczas tworzenia wzoru.
Na koniec przychodzi czas na malowanie. Każdy kwadrat należy dwukrotnie pomalować farbą w białym i czarnym kolorze, używając do tego pędzla z włosiem syntetycznym lub wałka z krótkim włosiem. Przed wyschnięciem farby trzeba usunąć taśmę. Jeśli chcemy nadać podłodze charakterystyczny efekt patyny, możemy ją dodatkowo przetrzeć papierem ściernym o różnej ziarnistości, a następnie zabezpieczyć lakierem.
Na podłodze najpierw wyznaczamy kwadraty, zaznaczamy taśmą te z nich, które będziemy malowali w drugiej kolejności, a następnie nanosimy farbę, używając np. wałka z krótkim włosiem. Źródło: Tikkurila