Dzięki wyższym cenom AkzoNobel zwiększa przychody pomimo trudności makroekonomicznych wpływających na wyniki.
Najważniejsze wydarzenia roku 2022 (dane w porównaniu z całym rokiem 2021):
- Wzrost przychodów o 13%, wzrost cen o 14%, wolumeny niższe o 7%
- Zysk operacyjny wyniósł 708 mln euro (2021: 1.118 mld euro), wynikający z niższych wolumenów, wyższych kosztów surowców i frachtu, wzrostu kosztów operacyjnych oraz negatywnego wpływu rachunkowości w warunkach hiperinflacji na poziomie 46 mln euro
- Skorygowany zysk EBITDA wyniósł 1.157 mld euro (2021: 1.436 mld euro)
Greg Poux-Guillaume
dyrektor generalny AkzoNobel:
– Widzimy 2022 jako rok utrzymującej się niepewności na całym świecie – wydarzenia globalne spowodowały znaczny wzrost kosztów, a utrudnienia w łańcuchach dostaw spowodowały spadek zaufania konsumentów. Na nasze wyniki w czwartym kwartale nadal wpływał słabszy popyt, a także utrzymujące się skutki pandemii COVID-19 na niektórych z najważniejszych dla nas rynków. W przyszłości, dzięki naszym programom zarządzania marżą i redukcji kosztów, planujemy złagodzić bieżącą presję wzrostu kosztów i dążyć do osiągnięcia skorygowanego zysku EBITDA w wysokości od 1.2 do 1.5 mld euro w 2023 r., w oparciu o obecne warunki rynkowe. Odkąd dołączyłem do firmy, osobiście widziałem zaangażowanie naszych zespołów na całym świecie i jestem przekonany, że wspólnie będziemy stale zwiększać wyniki AkzoNobel.
Ważne wydarzenia w 2022 r.
Ochrona chroniących
AkzoNobel zakończył najnowszy projekt w ramach naszej kampanii ochrony latarni morskich w Wietnamie. Aby chronić ją przed czynnikami środowiskowymi, na latarnię morską Cu Lao Xanh – zbudowaną w 1890 roku – nałożono ponad 11 000 litrów Dulux Weathershield. Jest to świetny przykład tego, jak misja People.Planet.Paint. pomaga zachować lokalną historię i dziedzictwo.
Siła partnerów napędza wspólną redukcję emisji dwutlenku węgla
Partnerzy łańcucha wartości połączyli siły z AkzoNobel w dziedzinie rozwiązań cyrkularnych, wydajności procesów i redukcji rozpuszczalników w zdecydowanym wysiłku, aby wspólnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w łańcuchu wartości farb i powłok, w tym emisję „Scope 3”. Powołano pięć zespołów w ramach naszego pierwszego w historii wyzwania Paint the Future Collaborative Sustainability Challenge. Będą teraz współpracować w swoich grupach w celu opracowania możliwych rozwiązań w zakresie ograniczenia zmian klimatu.
Komentarze (0)