• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    parts2clean 2009

    W jaki sposób dobrać środki myjące do posiadanej technologii przygotowania powierzchni? Które z rozwiązań może stać się bardziej praktyczne, przyjazne środowisku oraz mniej kapitałochłonne? Jakie spektrum środków myjących istnieje na rynku? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziemy odwiedzając „parts2clean 2009”. Te międzynarodowe targi, skupiające branże przygotowania powierzchni, odbędą się w Niemczech w Stuttgardzie na terenie centrum targowego zlokalizowanego w sąsiedztwie lotniska, w dniach 20-22 października 2009. W ramach targów będziemy mogli zapoznać się ze sprzętem do przygotowania powierzchni, nowymi technologiami, jak i najnowszymi produktami do odtłuszczania, obróbki ściernej, czy też powierzchniowego zabezpieczania antykorozyjnego. Ponadto, spotkamy się z ofertą transportów podwieszanych, sprzętu laboratoryjnego oraz pomiarowego, jak również będziemy mogli sięgnąć po najnowszą literaturę fachową. Imprezą towarzyszącą będzie organizowany, po raz pierwszy, międzynarodowy kongres pt. ”Wymogi, technologie, rynek”. Więcej: www.parts2clean.com

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Wybór odpowiedniego rozpuszczalnika

    Węglowodory chloropochodne (CHC), jak np. tradycyjne środki odtłuszczające, zapewniają efektywne mycie oraz schnięcie nawet w przypadku skomplikowanych kształtem elementów. Stanowią one najlepsze rozwiązanie dla detali zabrudzonych olejami zawierającymi związki chloru. Węglowodory niepodstawione atomami fluorowców (HC) łatwo rozpuszczają oleje oraz tłuszcze zwierzęce i mineralne, jak również są kompatybilne z innymi środkami odtłuszczającymi. W konsekwencji większość z używanych w procesach produkcyjnych olejów oraz tłuszczy może być usunięta za pomocą wyżej wymienionych środków. Zabrudzenia, których rozpuszczalniki nie są w stanie zmyć, jak np. cząstki stałe, wynoszone są w momencie rozpuszczenia olejów, gdyż bez ich udziału nie są one w stanie przywierać do powierzchni.

    720062.jpg

    Aby w sposób efektywny osiągnąć wysokie parametry przygotowania powierzchni, technologie oparte na środkach rozpuszczalnikowych czy też wodnopochodnych, wspomagane są poprzez dodatkowe procesy fizyczne, takie jak: mycie przy pomocy wysokiego ciśnienia lub ultradźwięków.

    Źródło: Haug Chemie

    Jednak nie wszystkie zabrudzenia są możliwe do usunięcia przez ww. związki. Takimi trudnymi elementami są między innymi sole zawarte w emulsjach.

    W takich przypadkach należy użyć dwukomponentowych środków zawierających w swoim składzie elementy zachowujące cechy rozpuszczalników, jak również preparatów stworzonych na bazie wodnej. Łącząc w sobie oba rozwiązania, produkty te są w stanie wynieść z powierzchni zarówno proste w budowie tłuszcze i oleje, jak również złożone chemicznie środki chłodzące, natłuszczające, pasty polerskie, sole oraz frakcje stałe. Innymi środkami myjącymi są te zbudowane na bazie olei roślinnych, np. oleju sojowego, oleju rzepakowego czy też oleju kokosowego. Dostarczane są one w formie estrów kwasów tłuszczowych jako substytut węglowodorowych środków myjących. Nadają się do różnorakich procesów technologicznych, takich jak mycie poprzez zanurzenie, natrysk czy też mycie ręczne. Ze względu na fakt, iż omawiane preparaty mają bardzo wysoką temperaturę wrzenia, nie mogą być używane do procesów odtłuszczania poprzez odparowanie bez wcześniejszych badań.