• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Dobiega końca pierwszy sezon pracy nowej lakierni zamontowanej w firmie Arkus Sp.z o.o. Doświadczenia zdobyte w trakcie tego roku potwierdzają, że inwestycja w wiedzę i doświadczenie firm Euroimpanti i Wagner opłaciły się.

    Proces przygotowania lakierni oraz konsultacje pomiędzy inżynierami dostawców urządzeń i osobami odpowiedzialnymi za projekt ze strony Arkus Sp. z o. o. trwały ponad dwa miesiące. Na wstępne propozycje firmy EUROIMPIANTI zostały naniesione sugestie dyrekcji firmy Arkus - prezesa Wiesława Grzyba oraz kierownika lakierni - mgr inż. Alicji Czupich. Po przeanalizowaniu wszystkich propozycji zarząd firmy zatwierdził ostateczny projekt lakierni.

    Kolejnym etapem było przeprowadzenie z udziałem firmy Arkus prób w ośrodku technologicznym Wagner GmbH w Niemczech. Na ich podstawie został ostatecznie zaprojektowany system aplikacyjny uwzględniający specyfikę malowanych detali.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Lakiernia składa się z dwóch niezależnych części. Część pierwsza - automatyczna, składa się z dwóch plastikowych kabin automatycznych dielektrycznych z zestawem pistoletów automatycznych typu Corona i Tribo. Wykorzystywane zamiennie aplikacje Corona i Tribo przy skomplikowanej geometrii ram rowerowych pozwalają na osiągnięcie optymalnego rozkładu grubości powłoki oraz na pełną elastyczność w doborze farby. Dzięki sterowaniu typu Profitach Basic zmiana systemu aplikacyjnego Corona/Tribo jest przeprowadzana w wygodny sposób i w krótkim czasie. Sterowanie pozwala na zaprogramowanie przedziałów dla różnych prędkości ruchu manipulatorów - takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie równej grubości powłoki na całej powierzchni ramy.

     

    Zastosowanie kabin dielektrycznych do szybkiej wymiany kolorów z systemem monocyklonów oraz centrum proszkowego (Pulver centrum) automatyzującego proces czyszczenia kabiny pozwoliło zoptymalizować proces malowania, dając większą elastyczność i możliwość częstej zmiany kolorów (nieodzowną w branży rowerowej) oraz zmniejszenie zużycia farby proszkowej oraz jej odpadu. Konstrukcja zastosowanych pistoletów elektrostatycznych PEA C3 XL i Tribo PEA T3 XL pozwala na skrócenie czasu ich czyszczenia.

    Na ogół przy malowaniu rowerów stosuje się połączenie aplikacji ciekłej i proszkowej, natomiast w lakierni Arkus ramy malowane są tylko w technologii proszkowego nanoszenia farby. Gwarantuje to wysoką trwałość powłoki z racji tego, iż lakiery proszkowe mają większą trwałość i wytrzymałość korozyjną niż farby ciekłe. W grę weszły również względy estetyczne, ponieważ projekt linii zakłada możliwość nakładania kilku warstw farby w różnych kolorach. Jest to również proces przyjazny dla środowiska, gdyż nie wymaga stosowania rozpuszczalników a odzysk farby wynosi 96-98%.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...