• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 5 z 5

    Należy zapamiętać, że podczas natryskiwania lub napylania niedopuszczalne jest:

  • przeprowadzanie czynności natryskiwania lub napylania instalacji lub urządzeń elektrycznych będących pod napięciem,

  • gromadzenie na stanowisku pracy opróżnionych naczyń i pojemników po materiałach stosowanych do natryskiwania lub napylania,

  • używanie materiałów bez znajomości technologii ich nakładania oraz działania toksycznego,

  • używanie grzejników z otwartą spiralą grzejną lub ognia otwartego,

  • prowadzenie prac spawalniczych,

  • stosowanie narzędzi iskrzących.

    Zagrożenia pożarowe


    Zagrożenia pożarowe przy pracach malarskich i lakierniczych występują ze względu na stosowane rozpuszczalniki, rozcieńczalniki i środki chemiczne stosowane do zmywania powłok malarskich, ponieważ pary tych substancji przy odpowiednim stężeniu grożą wybuchem. Podczas malowania farbami zawierającymi lotne rozpuszczalniki obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów, używania ognia otwartego oraz narzędzi i silników wywołujących iskrzenie. Zagrożenie pożarowe może również wystąpić w czasie niewłaściwego składowania i magazynowania łatwo palnych materiałów malarskich. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń zapobiega wybuchom skoncentrowanych par rozpuszczalników. Ponadto zagrożeniem może być niesprawny sprzęt elektryczny, np. wystąpienie iskrzenia w złączach instalacji elektrycznej i narzędziach. Stanowiska, gdzie prowadzone są prace malarsko-lakiernicze, muszą być zabezpieczone w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy, a palących się materiałów malarskich nie należy gasić wodą.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Reasumując, praca w lakierniach należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych prac, a sprostanie wymogom bezpieczeństwa i higieny pracy często wiąże się z dużym wysiłkiem pracodawcy oraz dużymi nakładami finansowymi. Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek dokonać udokumentowanej oceny ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach pracy w zakładzie, którego celem jest przede wszystkim sprawdzenie czy wszystkie zagrożenia zostały zidentyfikowane, a następnie ustalenie priorytetów w działaniach zmierzających do ich ograniczenia lub wyeliminowania. Warto też pamiętać, że pracodawca, który nie przestrzega w zakładzie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, może podlegać karze grzywny do 5.000 zł.

    Robert Gorczyca


    państwowy starszy inspektor pracy

  • Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dokson 1 ponad rok temu Czy ktoś z Was robił u nich szkolenie BHP - https://www.tarbonus.pl/... Czy pod względem poziomu to jest wzorcowo ogarnięte? Jak to przebiega z Waszego doświadczenia? Podpowiedzi, sugestie?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji