• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(61)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.09.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3

    - wystąpienia atmosfery wybuchowej, czyli mieszaniny farby z powietrzem o stężeniu przekraczającym DGW

    - wystąpienia i uaktywnienia się źródła zapłonu o energii większej od minimalnej energii zapłonu prawdopodobieństwo wystąpienia wybuchu oszacowano jako: W = S × P.

    Punkt 6. Na podstawie przyjętej, jednej z wielu możliwych metod, nadano wartość ryzyka jako:

    - dla W = 1 – 3 ryzyko akceptowalne

    - dla W = 4 – 9 dopuszczalna akceptacja ryzyka po jego powtórnej ocenie

    - dla W > 10 ryzyko niedopuszczalne, wymagane jest jego zmniejszenie

    Punkt 7. Na podstawie posiadanego doświadczenia oraz opisanych w literaturze przypadków w innych malarniach punkt ten zawiera opis możliwego rozwoju wypadków spodziewanych w przypadku zaistnienia zapłonu i wybuchu. Określa również możliwe efekty sytuacji kryzysowej.

    Punkt 8. Załącznikami do opracowania są: plan lokalizacji malarni, layout określający wyznaczone strefy zagrożeń, oświadczenie wykonawców urządzeń malarni o braku zagrożeń wybuchowych w przypadkach ich dotyczących. Drugi z omawianych dokumentów, posiadający stronę tytułową podobną do pierwszego, wymienia w formie tabeli po lewej jej stronie rodzaj zagrożenia wybuchowego, a po stronie prawej zastosowane środki zapobiegawcze.

    773055.jpg

    Rodzaje zagrożeń to: występowanie atmosfery wybuchowej w: kabinie proszkowej, w systemie podawania farby – centrum proszkowym, w otoczeniu kabin i urządzeń systemu podawania farby, wyładowania elektrostatyczne, elektryczne, iskry mechaniczne, prądy błądzące, uderzenie pioruna. Środkami zapobiegawczymi zaś, przypisanymi do odpowiednich zagrożeń, są w tym przypadku: system kolejności za- i wyłączania poszczególnych urządzeń w powiązaniu z wentylacją, zastosowany system bezpieczeństwa – detekcji ognia, odpowiednie zapisy w instrukcjach: o konieczności usuwania nawarstwień farby, nakazie stosowania atestowanej odzieży i obuwia, uziemienie wszystkich części metalowych, oznaczenie strefy 22 liniami i napisami, zapewnienie oporności nieiskrzącej posadzki o wartości <1 MOhma, stosowanie antystatycznych przewodów proszkowych, stosowanie urządzeń w wykonaniu: IP 65 lub Ex, odpowiednie i czyste zawiesia, lokalizacja wentylatorów poza strefą wybuchową, instalacja odgromowa. Trzeci dokument – deklaracja użytkownika, zatwierdzona przez kierownika przedsiębiorstwa, jest oświadczeniem, że stanowiska i narzędzia pracy oraz urządzenia zabezpieczające i alarmujące w obiekcie malarni proszkowej zainstalowanej w danej firmie są zaprojektowane, używane i konserwowane z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa przez upoważnione i przeszkolone osoby.

    Wacław Pankiewicz

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...