• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    Chemiczne odlakierowywanie - rodzaje i zastosowanie


    W celu usunięcia powłoki lakierniczej chemiczne środki muszą pokonać siły adhezyjne pomiędzy warstwą powłoki a podłożem, jak też siły kohezyjne pomiędzy cząsteczkami powłoki. Ponieważ nie ma definicji w pełni określającej zjawisko przyczepności; ujmując rzecz w sposób techniczny, siły przyczepności stanowią sumę wszystkich chemicznych i fizycznych wzajemnych oddziaływań międzyatomowych i międzyczšsteczkowych. Pokonanie tych oddziaływań w czasie procesu odlakierowania prowadzi do usunięcia powłoki lakierniczej. Chemiczne środki do odlakierowania można podzielić na następujące grupy:

    Kąpiele silnie alkaliczne są zazwyczaj przygotowane na bazie stężonych wodnych roztworów wodorotlenków sodu i/lub potasu. Charakteryzujš się mniejszym zakresem stosowania niż preparaty rozpuszczalnikowe, zasada działania polega przede wszystkim na reakcji hydrolizy grup estrowych w silnie alkalicznym środowisku:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Alkaliczne kąpiele do odlakierowania stosowane sš w podwyższonej temperaturze (80-110°C), wanny muszš być zaopatrzone w szczelne przykrycie i dobry system wentylacji (wycišg). Pomimo dość niskich kosztów eksploatacyjnych, zastosowanie tego typu środków jest ograniczone tylko do materiałów stalowych, bowiem elementy wykonane z aluminium, cynku i stopów tych metali są całkowicie nieodporne na środowisko alkaliczne w roztworach wodnych (ze względu na podatność na trawienie). Nie bez znaczenia jest również potrzeba zabezpieczenia właściwych warunków pracy dla obsługujšcych instalację pracowników, ze względu na szczególnie wysoką agresywność tych związków chemicznych. W związku z powyższym, metoda ta nie jest szeroko stosowana.

    Zastosowanie preparatów rozpuszczalnikowych


    Preparaty zawierające chlorek metylenu (CH2Cl2)

    W ubiegłych latach szeroko stosowano preparaty zawierające w swoim składzie niskocząsteczkowe rozpuszczalniki organiczne - podstawowym składnikiem jest tutaj chlorek metylenu, z dodatkiem innych związków chemicznych pełniących funkcję aktywatorów, zagęszczaczy, inhibitorów korozji, składników zmniejszających parowanie etc. Najczęściej stosowanymi dodatkami sš metanol, aceton, metyloetylo keton, kwas mrówkowy, wodorotlenek sodu i wiele innych. Z punktu widzenia efektywności, środki te są bardzo skuteczne, pracują zazwyczaj w temperaturze otoczenia a czas odlakierowania jest bardzo krótki. środki tego typu są efektywne w stosunku do większości rodzajów farb i lakierów. Z drugiej zaś strony, w związku z niską temperaturą wrzenia składników, charakteryzuje je wysokie parowanie, a oprócz tego duża toksyczność. Wdychanie par chlorku metylenu powoduje narkozę, w większych stężeniach prowadzi do porażenia centralnego układu nerwowego, a nawet do śmierci. Wartym podkreślenia jest fakt, iż nawet bardzo niewielkie stężenia par chlorku metylenu mogą powodować zmiany nowotworowe. Nie da się uchronić przed emisją tego związku stosując warstwę wody na powierzchni kąpieli, czy też przez stosowanie dodatków parafin zmniejszających parowanie. W tabeli 1 przedstawiono klasyfikację toksyczności chlorku metylenu wg kilku międzynarodowych standardów.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ koreton 1 ponad rok temu Nie chodzi tylko o lakier, ale również inne tematy. Czy takie sprawdzanie samochodu przed zakupem może być skuteczne - https://motocontroler.com/spra... Jak to widzicie? Czego się można spodziewać? Pomysły, podpowiedzi?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji