• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    Preparaty zawierające NMP i DBE


    Inna grupę stanowią preparaty zawierajšce jako główne składniki N-metylopyrrolidon i/lub DBE, czyli mieszaninę estrów metylowych terminalnych kwasów dikarboksylowych - bursztynowego, glutarowego i adypinowego (angielska nazwa handlowa: DBE - dibasic esters).

    Z punktu widzenia szkodliwości i oddziaływania na środowisko, preparaty z tej grupy sš dużo bardziej przyjazne dla otoczenia od środków na bazie CH2Cl2. Zarówno NMP, jak i DBE są zdecydowanie mniej lotne i toksyczne niż chlorek metylenu. Zasada działania tego typu preparatów polega, podobnie jak w przypadku chlorku metylenu, na penetracji powłoki lakierniczej.

    Preparaty z tej grupy są zazwyczaj stosowane do usuwania różnych typów farb - proszkowych poliestrowych, poliestrowo-epoksydowych, czy też alkidowych, lateksowych, poliuretanowych oraz niektórych epoksydowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Niestety środki tego typu mają również wady. W szczególności dotyczy to kosztów preparatów (NMP i DBE są drogie) oraz problemów techniczno-eksploatacyjnych. Kšpiele na bazie NMP do usuwania lakierów proszkowych muszą pracować w podwyższonej temperaturze, w środowisku bezwodnym, zawartość wody w kąpieli powyżej 3% może prowadzić do całkowitego zahamowania procesu. Inną istotną kwestią jest to, że szlam usuniętego lakieru w kšpieli zawierającej NMP puchnie i po krótkim czasie eksploatacji znajduje się w całej objętości, a jego filtracja z takiej kąpieli jest niezwykle trudna.

    Systemy dwufazowe


    Bardzo ciekawym rozwiązaniem zanurzeniowej technologii usuwania lakierów jest opracowany przez Chemetall tzw. system dwufazowy, polegający na wytworzeniu emulsji z dwóch wzajemnie nie mieszalnych składników, organicznego i wodnego. Część organiczną stanowią mieszaniny alkoholu benzylowego i różnych dodatków, nie zawierajšcych chlorowcowęglowodorów. W zależności od przeznaczenia - usuwanie lakieru ze stali, żeliwa lub stopów aluminium czy cynku - faza wodna musi mieć inny skład tak aby nie nadtrawiać aluminium. Podczas pracy kšpiel musi być podgrzewana do temperatury około 40-60°C, a także intensywnie mieszana, w przeciwnym wypadku następuje samoistne rozwarstwienie składników. Usuwany lakier tworzy szlam, łatwo oddzielajšcy się na drodze sedymentacji lub filtracji. Przykładowo, system dwufazowy GARDOSTRIP 70.48/49 stosowany do materiałów stalowych i żeliwnych działa bardzo szybko, czas odlakierowania 100 ?m proszkowej powłoki poliestrowej wynosi około 20 min.

    Powtórne lakierowanie aluminium


    Istotnš, aczkolwiek często pomijanš kwestiš jest stan powierzchni elementów aluminiowych po procesie odlakierowania. Pomimo tego, że preparaty do usuwania lakieru z aluminium nie powinny nadtrawiać i uszkadzać powierzchni metalu i powłoki konwersyjnej (chromianowej), zalecenia standardów międzynarodowych np. QUALICOAT czy GSB sš w tym względzie jednoznaczne - należy usunšć starš powłokę chromianowš, a następnie wykonać powtórnie proces przygotowania powierzchni przed ponownym lakierowaniem. Usunięcie starej powłoki konwersyjnej można wykonać w silnie alkalicznych kąpielach trawiących, konieczne jest także wykonanie kwaśnej neutralizacji i płukania. Procesy tego typu funkcjonują w anodowniach i w niektórych liniach przygotowania powierzchni.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ koreton 1 ponad rok temu Nie chodzi tylko o lakier, ale również inne tematy. Czy takie sprawdzanie samochodu przed zakupem może być skuteczne - https://motocontroler.com/spra... Jak to widzicie? Czego się można spodziewać? Pomysły, podpowiedzi?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji