• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 4 z 6

    - Unikanie konstrukcji przestrzennych

    Aby elementy stalowe można było w racjonalny sposób transportować i cynkować, nie powinny one zajmować dużo miejsca. Przestrzenne elementy konstrukcyjne mogą znacznie utrudniać cynkowanie zanurzeniowe i powodować dodatkowe koszty. Dlatego też już na etapie projektowania należy podzielić je na możliwie proste, płaskie jednostki, które dopiero po ocynkowaniu zostaną zmontowane do swojej ostatecznej postaci.

    - Żadnych farb, żadnej szlaki spawalniczej

    Cynkowanie zakłócają zanieczyszczenia, których nie można usunąć podczas wstępnych etapów czyszczenia chemicznego w ocynkowni. Są to: stare powłoki malarskie lub napisy, jak też pozostałości szlaki spawalniczej lub sprayów spawalniczych (środki antyadhezyjne w sprayu) oraz smary i oleje. Konieczne jest ich usunięcie, aby zapewnić właściwe przygotowanie powierzchni stali i dobry wynik cynkowania. Należy to zrobić wcześniej manualnie lub za pomocą pomocniczych środków mechanicznych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Znakowanie konstrukcji

    Znakowanie elementów stalowych jest nieodzowne dla identyfikacji i prawidłowego montażu konstrukcji. Niestety stosowane farby lub kredy znakujące nie nadają się do tego celu, bo albo po ocynkowaniu znikają, albo utrudniają naniesienie w tym miejscu powłoki cynkowej. Lepiej więc ich nie używać. Korzystniejszym rozwiązaniem są stemple do wybijania znaków lub zawieszki blaszane mocowane drutem, które są czytelne również po ocynkowaniu. Nie lubianą wprawdzie, ale mimo to skuteczną metodą jest napawanie cyfr i liter.

    - Dobre spawanie to połowa sukcesu w cynkowaniu

    Spawane konstrukcje powinny być tak ukształtowane, aby uniknąć przestrzeni zamkniętych. Płynny cynk musi mieć możliwość dopływu i odpływu. Elementy, które mogą w sobie gromadzić cynk, trzeba w odpowiedni sposób wyposażyć w otwory.

    Jeżeli elementy spawa się ze sobą dużymi powierzchniami, to powstające w ten sposób nakładki trzeba szczelnie zespawać dookoła; w większych nakładkach przez rozmieszczenie otworów odpowietrzających należy zadbać o to, aby w zamkniętych przestrzeniach nie mogło powstawać niebezpieczne nadciśnienie. Jeżeli istnieją inne możliwości konstrukcyjne, profili nie powinno się spawać powierzchniowo.

    Przy spawaniu za pomocą łuku świetlnego i stosowaniu prętów elektrod w otulinie na spawie powstają szlaki spawalnicze. Ponieważ obróbka wstępna stosowana podczas cynkowania ogniowego nie zapewnia ich usunięcia, należy zwracać uwagę na to, aby producent starannie je usunął. Trzeba również wyszczotkować sadzę.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...