• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 6 z 6

    - Cienkie i grube

    Podczas cynkowania ogniowego konstrukcja stalowa rozgrzewa się do temperatury około 450oC. Z uwagi na właściwości fizyczne stal wydłuża się przy tym o 4 -5 mm na metr bieżący. To wydłużenie nie może być utrudnione, ponieważ w przeciwnym razie powstają naprężenia uwarunkowane termicznie, które mogą spowodować deformacje. Rozgrzanie elementów stalowych zależy od ich masy, dlatego w przypadku elementów grubościennych trzeba naturalnie znacznie więcej czasu na osiągnięcie temperatury kąpieli roztopionego cynku niż w przypadku elementów cienkościennych. Z tego powodu należy w miarę możliwości unikać kombinacji elementów o bardzo cienkiej i bardzo grubej ściance. Zwłaszcza dotyczy to spawania cienkich profili kątowych do grubych dwuteowników na całej ich długości, gdyż uwidacznia się tu negatywny wpływ niejednakowego rozgrzewania elementów. Stosunkowo mało problemów nastręczają słupy z grubszymi płytami stopy i głowicy, ponieważ nie występują tu przy nierównomiernym rozgrzaniu dodatkowe naprężenia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Na zakończenie

    "Ochrona przed korozją rozpoczyna się już na desce kreślarskiej". To powiedzenie odnosi się oczywiście także do cynkowania ogniowego. Już podczas projektowania konstrukcji stalowej należy uwzględnić rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego i w razie potrzeby jego specyficzne wymogi. Dla zapewnienia optymalnego efektu cynkowania ogniowego, najlepiej odpowiednio wcześnie nawiązać kontakt z ocynkownią i skorzystać z wiedzy fachowców.

    Cynkowanie ogniowe nie jest tak skomplikowane, jak to się może wydawać na pierwszy rzut oka. Ocynkownie oraz Polskie Towarzystwo Cynkownicze służą informacjami i doradztwem technicznym. Warto z tego korzystać, przede wszystkim ze względu na liczne zalety ogniowej powłoki cynkowej.

    Maria Siek


    Władysław Jagiełło


    Mostostal Siedlce SA

    Literatura uzupełniająca:


    1. Maa P., Peiker P.: Cynkowanie Ogniowe, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1998.


    2. Materiały Pokonferencyjne Sympozjum Cynkowników Polskich, Głuchołazy 10-12 września 1997, Polskie Towarzystwo Cynkowników.


    3. Materiały Pokonferencyjne VI Sympozjum Cynkowników Polskich, Wągrowiec 16-18 czerwca 1999, Polskie Towarzystwo Cynkowników.


    4. Materiały Pokonferencyjne VII Sympozjum Cynkowników Polskich, Międzyzdroje 17-19 maja 2000, Polskie Towarzystwo Cynkowników.


    5. Materiały Pokonferencyjne VIII Sympozjum Cynkowników Polskich, Poraj 23-25 maja 2001, Polskie Towarzystwo Cynkowników .


    6. Cynkowanie Ogniowe, Polskie Towarzystwo Cynkowników we współpracy z IZA i EGGA, 2000.


    7. Feuerverzinken - der Schutzpanzer gegen Rost, Beratung Feuerverzinken, Institut Feuerverzinken GmbH, Düsseldorf.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...