• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    III. Odbierając wyroby z cynkowni uwzględnijmy ich zabezpieczenie na czas transportu. Pomimo że cynkowanie ogniowe zewnętrznej powłoki osiąga grubość ponad 80µm a wgłębne przenikanie cynku za pomocą topników i temperatury sięga w strukturę stali kilkuset mikronów, to właśnie podczas transportu tworzą się pierwsze mechaniczne rysy, zatarcia a tym samym usterki. Jeśli wyrób nie trafi bezpośrednio do malowania proszkowego w lakierni, to podczas jego magazynowania (często pod chmurką) zaczyna się proces utleniania na powierzchni cynku, a w miejscach uszkodzonych mechanicznie tworzą się pierwsze punktu korozji wstępnej przechodząc w pełzającą, co stanowi ogromne zagrożenie dla powłoki.

    Dlatego mając na uwadze powyższe zjawiska, w mojej ocenie, proces na lakierni proszkowej powinien uwzględnić w takiej kolejności.

    • Suche magazynowanie wyrobów przeznaczonych do malowania

    • Lekką obróbkę strumieniowo-ścierną śrutem nieostrym, co pozwoli zmatowić i rozwinąć gładką powierzchnię cynku usuwając jednocześnie wszelkie drobiny i luźne frakcje

    • Ciepłą kąpiel myjąco trawiącą, która powinna składać się z roztworu środków powierzchniowo czynnych, kwasu fosforowego, kwasu siarkowego oraz kwas fluorowodorowy

    • Płukanie i pasywację, która zneutralizuje powierzchnię oraz zakończy ostatecznie proces trawienia

    • Wygrzanie, które oprócz wysuszenia pozwoli odgazować rozwiniętej i wytrawionej powierzchni cynku

    Tak przygotowany detal trafia do kabiny lakierniczej. Jeśli producent wyrobów metalowych wyspecjalizował się w produkcji systemów ogrodzeniowych na bazie prętów i drutów, to zalecam farbę proszkową i aplikacje dla układu tribo. Ponieważ tego typu wyroby nie są tanie i z reguły obejmuje je wieloletni okres gwarancji więc i farba nie może być tutaj przypadkowa. Wykonana na bazie wysokogatunkowych żywic poliestrowych utwardzana środkami sieciującymi z grupy PRYMID lub PT-910 farba powinna zawierać dodatki wspomagające odgazowanie powłoki oraz środki zabezpieczające ostre krawędzie. Standartowo zależna grubość powłoki to 80µm.

    486131.jpg

    W tych trzech etapach poruszamy wydaje się tematy oczywiste, a na co dzień spotykamy się nagminnie w lakierniach z brakiem zachowania elementarnych zasad stosowania prawidłach technologii i parametrów. W przypadku farb proszkowych dla każdej powłoki tych bardzo odpowiedzialnych i tych mniej ważnych liczy się technologia wytwarzania wyrobu, przygotowanie powierzchni oraz wyspecjalizowany system malowania proszkowego. Spełnienie wszystkich zasad da nam poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

    Andrzej Kin

    Prezes Zarządu

    PROXIMAL FFiLP Grupa Śnieżka

    tel. (059) 822 13 47 tel. 509 906 200

    Email: andrzej.kin@proximal.pl

    http://www.proximal.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...