9 grudnia 2002 roku o godz. 22.03 wybuchł pożar w jednym z magazynów wyrobów gotowych fabryki mebli "Mebelplast" w Kieźlinach pod Olsztynem. W jego wyniku prawie całkowicie spłonęły budynki o łącznej powierzchni użytkowej 4.600 m2 i kubaturze 32.000 m3. Straty w mieniu wyniosły ok. 6 mln zł. Artykuł ten wskazuje elementy, które miały wpływ na zniszczenie znacznej części zakładu.
Główny budynek zakładu (część B) został na początku lat 90. ubiegłego wieku zaadaptowany z budynku inwentarskiego (obory) na potrzeby produkcji mebli tapicerowanych. Poddasze zostało przystosowane do celów użytkowych (wzorcownia i szatnia). W ostatnich latach zakład rozbudowano o magazyn tkanin oraz halę magazynowo-produkcyjną (część A).
Zakład był podzielony na trzy strefy pożarowe, obejmujące:
- kotłownię olejową,
- budynki produkcyjno-magazynowe-biurowe (A i B).
Pożar powstał w strefie produkcyjno-magazynowej o powierzchni ok. 5.300 m2, powodując jej prawie całkowite zniszczenie.
Budynki zakładu wyposażono w podstawowe instalacje użytkowe, tj.: elektryczną, odgromową, centralnego ogrzewania, wentylacji przemysłowej. W części dwukondygnacyjnej znajdowała się instalacja hydrantowi o 25. Zaopatrzenie w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru zapewniał jeden hydrant zewnętrzny, zainstalowany na zakładowej sieci wodociągowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej oraz zabagnione oczko wodne bez punktu czerpania wody.
Ponadto w zakładzie zamontowano instalację sygnalizacyjno-alarmową, ale nie została ona podłączona do Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie. Zakład dozorowany był przez wynajętą firmę ochroniarską.
Przebieg pożaru
Pożar powstał w magazynie wyrobów gotowych usytuowanym się w budynku A. Został wykryty przez instalację sygnalizacji pożaru o godz. 22.03, tj. bezpośrednio po zakończeniu pracy drugiej zmiany (zakład pracował w systemie dwuzmianowym).
Zdarzenie zgłoszono do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Olsztynie o godz. 22.17, po 14 minutach od zadziałania instalacji sygnalizacji pożaru. Informację o pożarze przekazano z telefonu komórkowego zgłaszając "zadymienie w magazynie".
Centralka instalacji sygnalizacyjno-alarmowej zarejestrowała w swej pamięci następujące sygnały obrazujące rozwój pożaru:
22.03 - pierwszy alarm o pożarze w magazynie wyrobów gotowych w budynku A,
22.04 - alarm w części produkcyjnej budynku A,
22.07 - alarm w magazynie wyrobów gotowych budynku B, zadymienie na długości min. 100 m,
22.08 - alarm we wzorcowni na poddaszu budynku B, zadymienie na drugiej kondygnacji,
Komentarze (1)