• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(53)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    Mycie w roztworach wodnych można podzielić na:

    - natryskowe – linie mogą być o dużej przepustowości, można obrabiać detale o dużych rozmiarach. W metodzie tej mają zastosowanie preparaty wyłącznie nisko pieniące.

    - zanurzeniowe, w którym wyróżniamy:

    a) mycie elektrolityczne (częściej nazywany odtłuszczaniem elektrolitycznym). Ze względu na duże koszty związane z poborem prądu głównie stosowane w galwanizerniach.

    b) mycie z czynnikiem mechanicznym

    - Wspomagane ultradźwiękami – proces polecany do uzyskania powierzchni o dużej czystości. Sprawdza się przy myciu detali o prostej, jak i złożonej, rozbudowanej powierzchni. Usuwa trudne zabrudzenia takie, jak: zendra, zapieczenia po obróbce termicznej i grafit. Efektywność mycia można podnieść stosując preparaty chemiczne uwzględniające procesy kawitacji w kąpieli roboczej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Wspomagane ruchem cieczy systemem pomp mieszających podobnie jak Ruch przedmiotu obrabianego – jest jedną z prostszych metod wspomagania mycia dającą dobre wyniki, jednakże nie w przypadku wszystkich zabrudzeń. Wymaga stosowania preparatów chemicznych o większej agresywności i w wyższych stężeniach.

    Proces mycia w roztworach wodnych posiada wiele zalet. Nie ma konieczności ograniczania emisji lotnych związków organicznych i stosowania drogich instalacji zamkniętych systemu dystrybucji rozpuszczalnika. Jest możliwe mycie detali po emulsjach obróbczych i innych o charakterze hydrofilowym i hydrofobowym. Po myciu preparatami wodnymi zaleca się płukanie i suszenie mytych detali. W celu dodatkowej ochrony przed korozją można stosować preparaty pasywacyjne lub wytworzyć powłoki konwersyjne (fosforanowe).

    Specjalny preparat

    - Jeżeli detale bezpośrednio po procesie mycia nie są pokrywane galwanicznie bądź fosforanowane, powinny posiadać ochronę czasową, pozwalającą na bezkorozyjne przechowanie. Przydatnym, jak również skutecznym preparatem do czasowego zabezpieczenia stali przed korozją w czasie produkcji, transportu lub przechowywania elementów narażonych na nią, jest Ruster CI. Jest on alkalicznym wodnym preparatem niezawierającym azotynów, rozpuszczalników, metali ciężkich, olei. Zawiera organiczne inhibitory korozji z donorami elektronów o działaniu podwójnym, zarówno w obszarach katodowych i anodowych. Zapewnia czasową ochronę przez zmianę potencjału elektrochemicznego powierzchni zabezpieczanych metali. Preparat można stosować do kąpieli płuczących albo niezależnie w procesie międzyoperacyjnym. Elementy po zastosowaniu preparatu nie wymagają suszenia i spłukiwania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...