Fosforanowanie
Fosforanowanie jest procesem tworzenia się powłoki konwersyjnej. Najogólniej biorąc, proces fosforanowania polega na zanurzeniu przeznaczonego do fosforanowania metalu w wodnym roztworze jedno-podstawionego fosforanu, zawierającym wolny kwas fosforowy. W roztworze takim, na granicy faz metal-roztwór, zachodzi zjawisko przesunięcia się równowagi chemicznej rozpuszczonej soli, co umożliwia otrzymanie soli dwu- lub trójpodstawionych, nierozpuszczalnych w tym środowisku.
Powłoki fosforanowe mają pięć podstawowych zastosowań:
- ochrona czasowa wyrobów w czasie transportu, magazynowania oraz eksploatacji,
- warstwa podkładowa pod powłoki malarskie polepszające własności antykorozyjne i mechaniczne,
- warstwa ułatwiająca obróbkę plastyczną stali na zimno - przeciąganie, wyciskanie, tłoczenie,
- warstwa przeciwcierna, zmniejszająca współczynnik tarcia i zużycia części współpracujących w warunkach tarcia ślizgowego,- warstwa izolująca, stosowana do celów elektrotechnicznych.
Ze względu na łatwość prowadzenia procesu, jak również z punktu widzenia środowiska naturalnego (niewystępowanie w ściekach poprocesowych niklu, manganu, wapnia) bardzo dynamicznie rozwija się nisza fosforanowania żelazowego. Jest to proces dla lakierni chcących w sposób prosty i powtarzalny, bez konieczności ciągłej kontroli i analizy kąpieli, przygotowywać powierzchnię detali pod malowanie. Produkując preparaty do fosforanowania żelazowego, kładziemy szczególny nacisk na skład preparatów pod kątem biodegradowalności i łatwości neutralizacji. Istotnymi elementami są też żywotność kąpieli i regeneracja, jak też sposób jej kontroli. Najprostszym sposobem i niewymagającym dużych nakładów finansowych na urządzenia jest przeprowadzenie procesu mycia z fosforanowaniem, używając myjki wysokociśnieniowej typu karcher. Taki sposób mycia sprawdza się przy elementach wielkogabarytowych. Innym sposobem przygotowania powierzchni pod malowanie jest mycie z fosforanowaniem prowadzone w zanurzeniu. Wannę zanurzeniową wówczas należy doposażyć w pompę cyrkulacyjną i system ogrzewania kąpieli. Można również rozłożyć proces przygotowania powierzchni na klika etapów, w kilku wannach np.: mycie, fosforanowanie, płukanie. Jest to prosty sposób, sprawdzający się w większości aplikacji w przypadku detali nieobciążonych trudnymi zabrudzeniami. Gdy wymagana jest wysoka jakość czystości powierzchni lub zabrudzenia są trudno usuwalne (zendra, smar grafitowy, zapieczenia po procesach termicznych), wówczas zalecane jest prowadzenie procesu w myjniach ultradźwiękowych. Proces można prowadzić jednoetapowo lub rozłożyć go na poszczególne etapy.
Oferujemy
GT85 Polska Sp. z o.o. oferuje preparaty marki Roklin i Ruster dla wszystkich wymienionych wyżej sposobów przygotowania powierzchni. Prowadzimy dobory technologii dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, przeprowadzamy próby mycia w warunkach rzeczywistych oraz dobieramy metody oceny jakości mycia i zużycia kąpieli.
Adam Jakubczuk
GT85 Polska Sp. z o.o.
ul. Tokarska 9B, 20-210 Lublin
www.gt85.com.pl
Komentarze (0)