• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    Malowanie proszkowe - to warto wiedzieć

    Malowanie jest sposobem dekoracji powierzchni produktu. Oczywiście służy przede wszystkim ochronie powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi, lecz to efekt estetyczny decyduje o tym, czy dany wyrób znajdzie nabywcę na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Rozwój technologii produkcji farb proszkowych jest nastawiony na osiąganie coraz to lepszych dekoracyjnie powłok i opracowywanie nowych efektów wizualnych. Bez zachowania właściwych warunków wykonywania powłok nie ma szansy na uzyskanie wysokiej jakości efektu końcowego. Szeroko pojęta czystość procesu malowania ma tu decydujące znaczenie. W niniejszym tekście postaram się opowiedzieć o tym, na co trzeba szczególnie zwracać uwagę, żeby uniknąć wad powierzchni powodowanych zanieczyszczeniami.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    1.Przygotowanie powierzchni


    Przygotowanie powierzchni przed malowaniem jest procesem decydującym o wytrzymałości korozyjnej otrzymanej powłoki lakierniczej. Ma ono jednak również wpływ na jej walory dekoracyjne.

    Przygotowanie mechaniczne


    Najczęstszym mechanicznym sposob/bem przygotowania powierzchni jest obróbka strumieniowo-ścierna. Jeżeli występuje ona jako jedyna operacja, bez chemicznego mycia i odtłuszczania, to powinniśmy być przygotowani na problemy.

    Materiał, z którego wykonane są detale do malowania jest dostarczany od producenta w różnej postaci. Często zdarza się, że ze względu na warunki transportu i przechowywania konserwowany jest preparatami zawierającymi oleje i tłuszcze. Obróbka strumieniowo-ścierna nie usuwa tych substancji znajdujących się na powierzchni czyszczonego detalu, a w przypadku zawracania ścierniwa do ponownego użytku - jest ono wręcz ich nośnikiem.

    Pozostałość tych substancji na powierzchni detalu może powodować takie wady gotowej powłoki malarskiej jak:

  • Słaba przyczepność powłoki do podłoża

  • Wypływanie ich na powierzchnię powłoki w postaci przebarwień.

    Powstawanie żółtych plam jest szczególnie widoczne na jasnych powłokach. Najczęściej daje się obserwować w okolicach miejsc spawania. Szczególnie w przypadku detali, w których po spawaniu powstają przestrzenie zamknięte i - pod wpływem temperatury - substancja konserwująca wypływa na powierzchnię powłoki podczas utwardzania.

    Obróbka strumieniowo-ścierna jest również szeroko stosowana jako jedna z operacji przygotowania powierzchni do wszelkiego rodzaju odlewów. Jeżeli odlew jest niedostatecznie odgazowany, to ścierniwo zdejmując warstwę wierzchnią materiału, otwiera pory, w których mogą być gazy uwięzione podczas stygnięcia odlewu. Podczas utwardzania napylonej farby proszkowej w podwyższonej temperaturze gazy wydostają się na zewnątrz i mogą być przyczyną powstawania wady powłoki w postaci kraterów.

  • Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ saters 1 12 dni temu Łapcie namiary - https://www.pro-sprzet.pl/... Górna półka jakościowa rozwiązań, która robi różnicę. Każdemu mogą pasować inne, ale to sami musicie ocenić, jakie wam odpowiadają.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji