
Pistolety i dysze zasysające suche ścierniwo inżektorowo
Znane są też rozwiązania pistoletów z inżektorowym zasysaniem ścierniwa, zawierające dysze mniejszych rozmiarów niż do tej pory przedstawiane. Służą one w rękawowych kabinach inżektorowych oraz w urządzeniach dla majsterkowiczów. Pistoletom i dyszom zasysającym suche ścierniwo przez strumień wody pod wysokim ciśnieniem był poświęcony artykuł publikowany na początku ubiegłego roku. Jeszcze wcześniej zaś opisywałem urządzenie do mokrego piaskowania zawiesiną ścierniwa w wodzie za pomocą sprężonego powietrza. Te ostatnie urządzenia pochłaniały do 95% pyłów i pozwalały na oszczędne zużywanie ścierniwa i wody w stosunku do metod wysokociśnieniowego czyszczenia wodą ze ścierniwem. W tych ostatnich urządzeniach mają zastosowanie długie dysze Venturiego typu Saberblast. Piaskarki inżektorowe przeznaczone są do czyszczenia metodą strumieniowo-ścierną powierzchni o niewielkim stopniu skorodowania. Stosowane są również do takich prac, jak: piaskowanie szkła, drewna, kamienia lub liter na płytach nagrobnych przy pomocy specjalnej folii.
Fot. 3. Pistolet inżektorowy typu TEPARK.
Pistolet inżektorowy z dyszą prostą zasysający ścierniwo do piaskowania na sucho stosowany w kabinach rękawowych i przy pracach ślusarskich pokazany jest na fot. 3. Pozwala on na „piaskowanie” nawet przy dużej wprawie piaskarza z wydajnością zaledwie ~ 1,5 m2/h. Na fot. 4 pokazane jest najczęściej stosowane zamocowanie dyszy w kabinach bezrękawowych sterowanych automatycznie lub pedałem nożnym z inżektorowym podawaniem ścierniwa suchego. Wydajność pistoletów inżektorowych do suchego lub „mokrego piaskowania” jest dwukrotnie niższa niż ciśnieniowych.
Fot. 4. Oprawa dyszy z czerpnią ścierniwa stosowana w kabinach.
Dysze zraszające suche ścierniwo podczas pneumatycznej obróbki
Zwilżanie ścierniwa ma za zadanie ograniczenie pylenia na stanowisku pracy. Jest wymagane przy pracach budowlanych, zwłaszcza na terenie miast, wznoszeniu i renowacji konstrukcji mostów, budynków ceglanych, tynkowanych, betonowych, renowacji budowli zabytkowych, także z kamienia, szkła i drewna.
Fot. 5. Dysze zwilżające CONTRACOR WBA i niżej WBN.
Pokazana na fot. 5 dysza zwilżająca WBA stanowi łącznik węża ze standardową dyszą typu Venturi średniej długości, podłączonej do zasilania wodą z sieci wodociągowej przy ciśnieniu ~0,2 MPa (2 bary) i szybkości przepływu wody rzędu 0,2 do 0,6 l/min, posiadająca zawór regulujący wielkość dopływu wody. Żywotność jej wynosi ~400 godzin pracy. Pozwala zmniejszyć zapylenie do ~80%. Dysza zraszająca suche ścierniwo typu WBN jest rodzajem „dyszy podwójnej” z węglika wolframu lub boru, posiadającej otwory czerpiące inżektorowo dodatkowe ilości powietrza atmosferycznego. Spotyka się wielkości 6,5 do 19 mm o długości 146 do 228 mm. Ma ona dodatkowo doprowadzony zawór wodny na sprężony specjalną pompą pneumatyczną strumień wody do 1,2 MPa o zużyciu rzędu 18 l/min. Głowica zraszająca Clemco Wet Blast KB–52, podobnie jak Contraktor WBN, jest jednak zasilana wodą o ciśnieniu wyższym, bo ~7 MPa o podobnej ilości zużycia wody, co poprzednia. Ilość powietrza służąca doprowadzeniu suchego ścierniwa do dyszy wynosi ~800l/min, przy ciśnieniu powietrza 0,6MPa (6 barów). Głowice ze sprężonym strumieniem wody zmniejszają zapylenie do 90%. Ciekawostką jest skonstruowanie przez firmę TORBO nasadki na końcówkę węża ścierniwowego obracającej dyszę za pomocą sprężonego powietrza, mającą podobno pewien wpływ na wzrost efektywności czyszczenia ścierniwami na mokro pokazany na fot. 6.