• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 3

    Zawartość suchej masy w placku filtracyjnym decyduje o ekonomiczności procesu, a zależy ona od geometrii celek prasy filtracyjnej – celki nie mogą być ani za głębokie, ani za płytkie, zależy od rodzaju i jakości tkaniny filtracyjnej, ciśnienia i temperatury filtracji.

    Zawartość suchej masy uzyskiwanej na filtrach workowych wynosi nie więcej niż 40%, z tego względu stosowanie pras filtracyjnych jest bardziej opłacalne, zwłaszcza w dużych instalacjach. Rys. 2 przedstawia małą instalację do chemicznego usuwania powłok lakierniczych z filtrem workowym i pompą nurnikową. Nie zaleca się stosowania do filtrów workowych pomp wirowych, ponieważ rozdrabniają one frakcję dyspersyjną.

    Parametry wpływające na szybkość procesu chemicznego usuwania powłok lakierniczych

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zasadniczym czynnikiem wpływającym na szybkość procesu odlakierowywania jest rodzaj użytej kąpieli, która musi również gwarantować dyspergowania rozpuszczonej powłoki, umożliwiając jej odfiltrowanie. Następnym ważnym czynnikiem warunkującym szybkość procesu jest temperatura kąpieli - zwiększenie temperatury przyśpiesza usunięcie powłoki poprzez kąpiel. Stosowanie wysokich temperatur prowadzi jednak do intensywnego parowania kąpieli. Szybkość odlakierowywania zależy również od mieszania kąpieli. Jeśli kąpiel nie jest mieszana, to w warstwie przyściennej detalu tworzy się strefa przylegającej rozpuszczonej farby, która spowalnia proces rozpuszczania, gdyż na styku fazy ciekłej i stałej powstaje stan równowagi. Ze względu na parowanie instalacja powinna być wyposażona w sprawną instalację ogólnej wentylacji i wentylację wanny roboczej.

    482144.jpg

    Rys 2. Mała instalacja do usuwania powłok lakierniczych – wg materiałów firmy SPEAT.

    Grzanie kąpieli do odlakierowywania należy wykonywać tak, aby na powierzchni grzałek nie następowało odparowanie stripera. Wydaje się, że dopuszczalne obciążenie powierzchni grzałek nie powinno przekraczać 1W/cm2.

    Wybór parametrów technologicznych procesu

    Najważniejszym parametrem technologicznym jest temperatura procesu usuwania powłoki lakierniczej, która powinna być tak ustawiona, aby uzyskać oczekiwaną wydajności pracy. W zbudowanych przez firmę Speat instalacjach stosowano temperaturę już od 320oC i można było usuwać w tej temperaturze powłoki kataforetyczne. Układ sterowania, prócz wizualizacji procesu, umożliwia wybór programów z parametrami, a zmiennymi są temperatura, czas, tryb pracy mieszania kąpieli: ciągły lub okresowy. Układ sterowania kontroluje proces filtracji, który powinien być ciągły, aby ograniczyć zużycie dodatku dyspergującego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...