Kraterowanie powłoki proszkowej na stali ocynkowanej zanurzeniowo
Zjawisko kraterowania powłoki proszkowej poliestrowej zastosowanej na stali ocynkowanej zanurzeniowo do tej pory nie doczekało się rozstrzygającego wyjaśnienia, ponieważ brak jest specjalnego powodu kraterowania powłoki lakierowej na ocynkowanej zanurzeniowo stali [6]. Przypuszczano, że gaz powodujący zjawisko kraterowania powstaje w obrębie powłoki cynku zanurzeniowego. Kontrola zanurzeniowego cynkowania stali - to wymaganie trudne do uzasadnienia. Metalurgia powłoki cynkowej na stali uformowanej podczas całkowitego pogrążania w roztopionym cynku pochłania wszelkie gazy i wilgoć, które byłyby później wypędzone z powłoki podczas 200°C lakieru proszku poliestrowego jest mało prawdopodobne [6]. Na bazie bliskich obserwacji zanurzeniowego cynkowania stali i powlekanie jej poliestrową powłoką proszkową jest powodem kraterowania: a) grubsze filmy fosforanu ukształtowane na zanurzeniowo cynkowanej powierzchni stali mogą odparować wodę krystalizacyjną, ponieważ temperatury są zbliżane do utwardzania, który powoduje odparowanie poprzez tworzący się film powłoki lakierowej. b) wysoka refleksyjność powierzchni lakieru proszkowego obniża emisyjność gazów z powierzchni ocynkowanej, połączona z ogólną większą grubością udziału stali, wstrzymuje nagrzewanie się stali [6]. Elementy każdego z tych czynników mogą przyczyniać się do zjawiska kraterowania i po to jest wprowadzone wstępne nagrzewanie w temperaturze wyższej niż normalne temperatury poprzedzające utwardzanie lakierów proszkowych. Przyczynia się to korzystnie do zmniejszania rezultatów każdego z tych czynników [6].
Kraterowanie może być kontrolowane przez:- nagrzewanie poprzedzające stosowanie lakieru proszkowego
- używanie lakierów proszkowych poliestrowych odgazowujących lub specjalnych podkładów ciekłych epoksydowych odgazowujących [6].
Kraterowanie powłoki może znacznie ograniczać swoją potencjalną trwałość wykonania, szczególnie w agresywnym środowisku chlorkowym, gdzie tam jest często potrzeba ich używania w budownictwie i konstrukcjach stalowych [6]. Obecność kraterowania daje chlorkom i innym czynników korozyjnych dostęp do cynku i jego związków, czego rezultatem jest powstawanie niekorzystnych korozyjnych produktów cynku, które są ługowane przez obydwie amidowo-epoksydowe i poliestrowe powłoki [6]. Korzyść technologii polegającej na stosowaniu wysokiej temperatury nagrzewania wstępnego stali ocynkowanej zanurzeniowo jest udoskonaleniem procesu lakierowania proszkowego, ujednolicając jego powierzchnię ze znaczącym zminimalizowaniem rezultatów wpływu oddziaływania klatki Faradaya we wnękach, które przeszkadzają osadzaniu się lakieru proszkowego w tych przestrzeniach [6]. Ocynkowana stal zapewnia wysoki poziom korozyjnego zabezpieczenia i będzie produkować korozyjne produkty, które zwykle będą czopować wszelkie kratery w powłoce lakierowej, ale obecność chlorków będzie powodować jednak nadmierne ługowanie dwutlenków z powierzchni cynku. Natomiast dwupowłokowe systemy lakierowania proszkowego są teraz powszechnie dostępne, powodują wyjątkowe wykonanie o wysokim poziomie buforowania chlorków. Te systemy składają się z epoksydowego podkładu okrywającego powłokę zanurzeniową stali ocynkowanej powierzchni oraz przez poliestrową nawierzchniową powłokę lakierową, a suma ogólna grubości powłoki lakierowej, przez dodatkowe uszczelnienie, zmniejsza znacząco ryzyko powstawania kraterów, chociaż kratery w płaszczu podkładu mogą powodować widoczne wady w powłoce poliestrowej [6].
Komentarze (0)