Przygotowywanie powierzchni według doświadczeń amerykańskich ASTM [15]
- Jeżeli trafia się zabrudzenie powierzchni ocynkowanej albo istnieje podejrzenie jej zabrudzenia, powierzchnię cynku należy oczyszczać wodą z detergentem i zupełnie ją wypłukać przed lakierowaniem proszkowym. Powinna być zastosowana szczotka nylonowa tylko bez włókien albo miękka puszysta. Należy następnie zupełnie wysuszyć powierzchnię cynku.
- Jeżeli popiół pozostał na powierzchni zanurzeniowego cynku, to należy go usunąć, używając 1-2 proc. roztworu wodnego amoniaku. Stosując do czyszczenia roztwór amoniaku za pomocą szczotki nylonowej, należy spłukać dokładnie powierzchnię gorącą wodą i pozostawić stal ocynkowaną zanurzeniowo do zupełnego wysuszenia.
- Całe powierzchnie mające być malowane należy zmywać wodą pod ciśnieniem (najlepiej ciepłą wodą), używając sprzęt przy minimalnym ciśnieniu ~21 MPa, przy minimalnym zużyciu wody 15 l/minutę. Odległość dyszy to 150 do 300 mm od powierzchni.
- Kiedy zmywanie jest skończone, oczyszczone powierzchnie są pozbawione kurzu, ziemi, olejów i smarów, soli i innych pyłów. Olej i smary będą usuwane przez czyszczenie jak w SSPC SP1. Przestrzenie te będą myte pod ciśnieniem.- Jeden raz oczyszczona cała powierzchnia cynku przez omiatanie ścierniwem. Sprężone powietrze używane w oczyszczarce musi być czyste. Oczyszczenie będzie potwierdzane próbą z białą bibułą, zgodnie z ASTM D4285 co najmniej jeden raz w ciągu zmiany. Omiatanie będzie usuwać dwutlenki cynku z cynku zanurzeniowego i trawienia powierzchni. Omiatanie będzie wytwarzać na powierzchni cynku o profilu kotwiącej chropowatości RY5 ≈ RZ - 25 - 40 µm zmierzonego przy użyciu mikrometru zgodnego z ASTM D4417 (magnetycznego).
- Początkowa grubość powłoki cynkowej przed omiataniem określonego przez magnetyczny grubościomierz w sposób jaki podaje ASTM A123. Jeżeli omiatanie zakończy się zmniejszeniem grubości cynku o 10ηm, to jest 10 - 15% albo większej utracie grubości powłoki cynku, artykuł musi być odrzucany.
- Omiatanie będzie wykonane w sposób, który nie spowoduje rozwarstwienia ani złuszczenia cynku zanurzeniowego.- Po omiataniu powierzchni ocynkowanej zanurzeniowo, będzie zdmuchiwany kurz i zanieczyszczenia za pomocą czystego sprężonego powietrza. Wszelkie wady w postaci ostrych krawędzi, zadziorów w cynku zanurzeniowego, które najczęściej znajdują się na krawędziach i otworach, należy usuwać ręcznymi narzędziami [13]. Żeby omiatać powierzchnie ocynkowanej zanurzeniowo stali zalecamy, aby operator rozpoczynał obróbkę od najniższego możliwego ciśnienia powietrza, najniższego kąta wpływu strumienia ściernego do powierzchni i użycie dyszy z odległości 300-400 mm od powierzchni obrabianej. Operator może powoli powiększać ciśnienie oraz kąt wpływu strumienia z dyszy do czasu aż otrzyma się zadowalający wygląd powierzchni [15]. Zadowalające wykończenie powierzchni cynku będzie uzyskane, kiedy zniknie połysk powierzchni cynku. Nie można jednak usunąć więcej niż 10ηm grubości powłoki cynku [16].