![](https://www.lakiernictwo.net/img/artykuly/445_duet-dobrze-dobrany_1.jpg)
1) Na felgę po przejściu przez przygotowanie chemiczne nakłada się farbę proszkową podkładową, najczęściej mieszankę epoksydowo-poliestrową. Następnie po polimeryzacji podkładu nakłada się lakier bazowy rozcieńczalnikowy bądź wodorozcieńczalny, który zapewnia uzyskanie odpowiedniego efektu metalicznego. Po podsuszeniu stosuje się rozcieńczalnikowy lakier bezbarwny.
2) Alternatywą bardziej ekologiczną ze względu na emisję LZO do powyższej technologii jest zastosowanie zamiast lakieru bezbarwnego rozcieńczalnikowego – farby proszkowej transparentnej akrylowej.
Farby ciekłe stanowią dobre uzupełnienie do zastosowań specjalnych tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu bardzo gładkiej powierzchni a stosowany substrat nie jest najlepszej jakości. Powłoki uzyskane z podkładów ciekłych dużo lepiej szlifuje się w porównaniu do odpowiedników proszkowych. Ilość efektów metalicznych, perłowych i specjalnych takich jak kameleon jest nieporównywalnie większa do uzyskania w lakierowaniu ciekłym niż w farbach proszkowych, chociaż z roku na rok coraz to więcej ciekawych efektów osiągalnych jest również w farbach proszkowych. Wadą technologii lakierowania ciekłego jest natomiast między innymi posiadanie osobnej kabiny i sprzętu do aplikacji farb ciekłych.
Właściwości podkładów Akzo Nobel do stosowania pod farby proszkowe.
Wybór tej czy innej technologii malowania jest zawsze kompromisem pomiędzy kosztami i jakością finalnej powłoki. Jeżeli Państwo mają jakieś zapytania co do doboru odpowiedniej technologii to chętnie służymy pomocą.
Aleksander Kasperczyk
Technical Service Adviser Central Europe
Akzo Nobel Powder Coatings
e-mail: Aleksander.Kasperczyk@interpon.com
Komentarze (0)