
Aby zapewnić wysoką jakość powlekania złożonych geometrycznie i często również bardzo małych części, przedsiębiorstwo zdecydowało się na metodę powlekania elektrostatycznego i transport z systemem Omega. - Rozpylanie następuje przy pomocy krążka o średnicy 150 mm wirującego z szybkością 20 000 obrotów na minutę z wykorzystaniem wysokiego napięcia. Tarcza rozpyla lakier tak drobno, że w połączeniu z elektrostatyczną metodą aplikacji również tylna strona lakierowanych części jest niemal całkowicie pokryta - komentuje Thomas Bock. - Detale prowadzone są w pętli omega wokół krążka lakierującego. W ten sposób udaje nam się połączyć wysoką wydajność powlekania z niewielkim zużyciem lakieru. Przy bardzo złożonych geometriach lub niestandardowych kolorach, wraz z nieodzowną przy produkcji kontrolą jakości, stosowana jest dodatkowo ręczna aplikacja lakieru.
Przy bardzo złożonych geometriach lub nietypowych kolorach dodatkowo stosowana jest ręczna aplikacja lakieru. Źródło: Redakcja „BL”
Po gruntowaniu części rowerowe przechodzą najpierw przez strefę odparowywania a następnie suszone są w suszarce z cyrkulacją powietrza obiegowego, w temperaturze 175°C. Po ostudzeniu następuje, również elektrostatyczne, powlekanie wodorozcieńczalną warstwą bazową. Dla zapewnienia wysokiej jakości również ta w pełni automatyczna kabina połączona jest z następującym po niej stanowiskiem natryskiwania ręcznego. - Jako warstwę bazową stosujemy obecnie 52 różne kolory i mamy z reguły do 10 zmian koloru w ciągu dnia - relacjonuje Hillson.
Po odparowaniu i wysuszeniu warstwy bazowej następuje aplikacja dekoracji, które z reguły nakładane są jako kalkomania (dekoracje pod lakierem). Jednak przy rowerach o szczególnej wartości, detale są maskowane a aplikacja dekoracji odbywa się poprzez lakierowanie natryskiem ręcznym. Po ponownym suszeniu nakładana jest warstwa lakieru kryjącego. Do tego celu Meister-Fahrzeug GmbH stosuje poliestrowy lakier proszkowy. Aplikacja odbywa się w kabinie z tworzywa sztucznego (wykonawca: firma PBS z Wimsheim), która dla zapewnienia odzysku lakieru połączona została z odśrodkowym separatorem cyklonowym. - Dzięki temu z jednej strony zapewnione zostało wysokie wykorzystanie materiałów, z drugiej natomiast zawsze możliwa jest szybka zmiana koloru - objaśnia Henner Krug.
Na koniec, polakierowane części przechodzą przez tunel pieca z cyrkulacją powietrza, gdzie w temperaturze 165°C zachodzi sieciowanie lakieru proszkowego. Po ostudzeniu i ostatecznym teście jakościowym polakierowane części rowerowe przekazywane są Pantherwerke AG.Nowa lakiernia została oddana do użytku niecały rok temu. Czy jej plan i elektrostatyczna aplikacja lakieru zdały egzamin? - Jesteśmy zadowoleni z nowej lakierni - podsumowuje John Hillson. - Lakierujemy efektywnie i wypełniamy nasze wewnętrzne standardy jakościowe firmy.
Jola Horschig, Springe
Tłumaczenie z „Besser Lackieren!” Michał Bedyk nr 5/2009, s. 1, 3