
Plan wdrażania dyrektywy w Polsce podano w tablicy 5.
Tablica 5: Plan implementacji Dyrektywy 1999/13/EC
Obecnie stwierdzono co najmniej roczne opóźnienie terminów zadań przewidzianych w pierwszym etapie wdrażania dyrektywy (poz. 2-10). W wydanym w 2003 roku rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczącym pomiarów emisji VOC przesunięto obowiązek wykonywania takich pomiarów do listopada 2007 roku a w rozporządzeniu dotyczącym standardów emisyjnych z instalacji zmieniono również terminy przedłożenia przez użytkowników planów redukcji emisji VOC na koniec października 2007 roku.
Metody oznaczania VOC
Konieczność charakterystyki i monitorowania VOC z wyrobów lakierowych wymaga odpowiednich metod oznaczania oraz obliczania ich ilości. Zawartość lotnych substancji organicznych można oznaczyć metodami bezpośrednimi lub pośrednimi, przy czym obydwa sposoby stwarzają wiele problemów. Metody bezpośrednie opierają się na oznaczaniu zawartości rozpuszczalników w powietrzu metodą chromatografii gazowej w symulowanych warunkach tworzenia się powłoki lakierowej. Najczęściej jednak stosowane są metody pośrednie, a wartość VOC obliczana jest z odpowiednich wzorów, w związku z czym metody te nie odzwierciedlają rzeczywistej emisji VOC tylko zawartość lotnych substancji organicznych w wyrobie lakierowym.
Opisane w normach metody, jak już wspomniano wyżej, nie odzwierciedlają procesów tworzenia się powłoki, zachodzących w praktyce, w związku z czym rzeczywista emisja VOC, wynikająca ze stosowania danego wyrobu lakierowego może znacznie różnić się od obliczeń. Uwzględnianą w obliczeniach zawartość substancji lotnych oznacza się w podwyższonych temperaturach, niezależnie od rodzaju farby i mechanizmu tworzenia powłoki.
Propozycja Dyrektywy Europejskiej regulującej zawartość VOC w farbach
Od wielu lat trwają prace nad dyrektywą regulującą zawartość VOC w farbach, jednak nadal brak jest wspólnego stanowiska, zarówno w Europie jak i w USA, odnośnie ustalenia wartości progowych dla poszczególnych grup wyrobów lakierowych. Trudnością jest również uzyskanie wystarczających informacji od producentów farb, a różnego rodzaju agencje, zajmujące się ochroną środowiska nie dysponują aktualnymi danymi i nie mogą śledzić na bieżąco zmian, zachodzących w przemyśle.