• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    W każdym procesie lakierniczym zdarzajš się błędy i choć dostawcy chemii do przygotowania powierzchni, farb oraz sprzętu starajš się o coraz bardziej stabilne i niezawodne procesy, to problem Co zrobić z elementami wadliwymi? pozostaje istotny. Koszty materiału oraz wytworzenia części są często na tyle duże, że istnieje ekonomiczne uzasadnienie, aby te części naprawić. W przypadku drobnych wad można dokonać miejscowych poprawek. W niektórych przypadkach poprawki są niemożliwe i trzeba usunąć całą powłokę lakierniczš, bez uszkodzenia materiału podłoża.

    Wymagania


    Współczesny przemysł wymaga procesu efektywnego. Czas procesu powinien być nie dłuższy niż pół godziny, w niektórych przypadkach do godziny. Proces powinien też być ekologiczny. Przez wiele lat stosowano preparaty oparte na chlorku metylenu. Preparaty te w wielu wypadkach oznaczały się bardzo wysoką skutecznością, jednak ze względu na ich wysokš toksyczność (chlorek metylenu jest substancją szkodliwą i rakotwórczą kat. 3) w wielu wypadkach preparaty te zawierały także fenol, który jest substancją toksyczną. Większość współczesnych środków do usuwania lakierów ma znacznie niższš klasyfikację.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Możliwości stosowania


    Ze zależności od materiału podłoża można podzielić na dwie grupy zastosowań. Pierwsza to produkty przeznaczone do obróbki multimetali, do drugiej zaś będą należeć produkty przeznaczone tylko do stali i tworzyw sztucznych.

    Do pierwszej grupy należą produkty na bezie organicznej przeznaczone do usuwania powłok lakierniczych z pełnego zakresu podłoży metalowych stali, cynku, miedzi, aluminium, magnezu. Większość produktów ma odczyn alkaliczny. Produkty posiadające pH poniżej siedmiu muszą być stosowane ostrożnie w przypadku usuwania powłok ze stali ze względu na możliwość powstania korozji. Wszystkie produkty sprzedawane sš w postaci gotowej do użycia i nie wymagają dodatkowych zabiegów.

    W przypadku, kiedy podłożem z którego chcemy usunąć farbę jest stop żelaza lub tworzywo sztuczna, możemy zastosować produkty wodorozcieńczalne. Stężenie produktu w kąpieli wynosi od 30-50%. W niektórych wypadkach bazę dla produktu stanowi roztwór KOH. Temperatura aplikacji dla tych produktów to 80-90°C.

    Zestawienie produktów, ich przeznaczenie oraz sposoby aplikacji przedstawia tabela.

    Sposoby aplikacji


    Najłatwiejszym sposobem aplikacji jest stosowanie preparatów przeznaczonych do zanurzania. Wymaga najmniejszych inwestycji. Aby jednak było skuteczne ważnie jest, by instalację wyposażyć w system ogrzewania, pozwalajšcy na utrzymanie optymalnej temperatury procesu. Ważne jest również mieszanie kąpieli, co przyspiesza proces usuwania farby. Do systemów zanurzeniowych dostępne są dodatki tworzące na powierzchni kąpieli warstwę ochronną, zapobiegajšcš parowaniu. Zmniejsza to straty produktu oraz zapewnia lepsze warunki pracy (np. Novastrip 9170 cover).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...