Fiński producent inwestuje w nową, całkowicie automatyczną linię do lakierowania kryjącego
Producent okien, fińska firma FENSTER, zainstalował ostatnio w nową linię do lakierowania kryjącego z dostosowanym do swoich potrzeb systemem transportu.
Fenster stawia na lakierowanie pojedynczych elementów, składających się na kompletne okno. Obrabiane elementy, jak to się już coraz częściej praktykuje, nie są podwieszane, lecz transportowane w poziomie (na leżąco). Eisenmann, producent nowo zainstalowanej linii, zastosował odpowiednio dopasowany system transportu składający się odcinków transportu pasowo-taśmowego, rolkowego, przemieszczania kątowego i specjalnych zwrotnic. Zastosowany system transportu daje pewność, że przeznaczone do lakierowania profile znajdują się zawsze w pozycji poziomej. Dzięki temu już polakierowane powierzchnie nie zostaną uszkodzone albo zabrudzone przed przekazaniem do suszenia. W szybkiej, przeznaczonej dla dużych przepustowości i różnych profili linii do lakierowania kryjącego, stosuje się (podobnie jak w dostarczonej wcześniej przez Eisenmanna linii do gruntowania) wyłącznie przyjazne dla środowiska emalie wodorozcieńczalne - w kolorze białym, w dwóch kolorach specjalnych i bezbarwną powłokę transparentną. Pierwszym krokiem procesu jest lakierowanie przy użyciu robota, z prędkością v = 30 m/min, powierzchni krawędzi czołowej. Natrysk automatyczny lakieru kryjącego prowadzony jest systemem airless. Po suszeniu w suszarce na podczerwień z cyrkulacją powietrza (z końcowym ochładzaniem) następuje nanoszenie lakieru kryjącego na automatycznie obracane części. Po ponownym suszeniu i chłodzeniu, obrabiane części są gotowe do dalszego, całkowicie automatycznego transportu do działu montażu końcowego.
Zintegrowane odzyskiwanie lakieru
Szybkość jest wymagana nie tylko przy całkowicie automatycznym przebiegu procesu, lecz także przy zmianie koloru. Tak funkcjonuje, pomimo małej ilości przetrysków, zainstalowane urządzenie do odzyskiwania lakieru i przezbrajania w jak najkrótszym czasie na nowy materiał przeznaczony do lakierowania. Ponadto dostawca linii wbudował na życzenie klienta bezdotykowe rozpoznawanie części w systemie RFID. Zapisane na nośnikach danych cechy identyfikacyjne i informacje dotyczące pojedynczych części ułatwiają już dzisiaj wewnątrzzakładowy przebieg pracy. Firma obiecuje sobie w przyszłości jeszcze dalej idące korzyści także w zakresie zewnętrznym.
Przedruk z „Besser Lackieren” nr 16/2007
Tłumaczenie Anna Kalińska, Czesław Bedyk
Komentarze (0)