Tunel do nakładania powłok metodą polewania z suszarką z podwójną dyszą
Z nową technologią maszynową w Centrum Kompetencji Technicznej w Kolding, Dyrup zmierza w kierunku metody nakładania powłok na pojedyncze elementy.
We wrześniu centrum szkoleniowo-badawcze Dyrup w Kolding wzbogaciło się o tunel do nakładania powłok metodą polewania z suszarką z podwójną dyszą. Centrum Kompetencji Technicznej jest teraz w pełni zdolne do zajmowania się całym procesem nakładania powłok na pojedyncze elementy, począwszy od impregnacji, a skończywszy na warstwach nawierzchniowych.
- Oddzielne nakładanie powłok na pojedyncze elementy to temat o dalekosiężnych konsekwencjach dla przemysłowej produkcji drewnianych okien – twierdzi Preben Hansen, kierownik Dyrup ds. Kompetencji Technicznej. - Współpracujemy w tym zakresie z partnerami, takimi jak producent maszyn i instalacji Venjakob z jednej strony i wytwórca okien Kneer-Südfenster z drugiej. Nowy system obejmuje również rozwiązanie w zakresie nakładania powłok metodą polewania oraz ich późniejszego schnięcia, co umożliwia nam nakładanie wszystkich powłok oddzielnie na pojedyncze elementy. Możemy teraz oferować naszym klientom własne zaplecze testowe i know-how w zakresie technologii produkcji okien, która zapanuje w niedalekiej przyszłości.
Transport poddawanego obróbce elementu ma kluczowe znaczenie
Poszczególne profile okienne są transportowane wzdłuż nowego tunelu do nakładania powłok metodą polewania, który charakteryzuje się bardzo małą objętością. Specjalna dmuchawa zapewnia możliwość ponownego wykorzystania nadmiaru produktu – bez żadnych strat. Wielkim wyzwaniem dla obróbki pojedynczych elementów jest transport i suszenie profilu po nałożeniu powłoki metodą polewania: wszelkie powierzchnie styku na tym etapie powodują bardzo niekorzystny efekt. Aby rozwiązać ten problem, w Venjakob opracowano system przenośników taśmowych o minimalnej liczbie punktów styku z elementem. Taśmy mają klinowate wypustki powierzchni, co ogranicza kontakt obrabianego profilu z ich powierzchnią do poprzecznej linii. Transportowane wzdłuż tunelu profile są następnie podawane do suszarki. Tutaj poszczególne elementy są umieszczane bardzo blisko siebie, co pozwala na znaczące zwiększenie wykorzystania suszarki w stosunku do suszenia gotowych okien. System działający w Centrum Kompetencji Technicznej Dyrup posiada suszarkę z dyszami po obu stronach. Pokryte profile są jednocześnie suszone od góry i od dołu z dużą prędkością nadmuchu. Jest to możliwe również dzięki specjalnej konstrukcji taśmy przenośnika. Proces suszenia trwa zaledwie kilka minut. Jest to system o zamkniętym obiegu powietrza – pomimo zużywania dużych jego ilości, tylko ok. 10 proc. podlega wymianie. Przy typowej temperaturze suszenia 40-50°C jest to bardzo wydajny system, co stanowi kolejną zaletę metody nakładania powłok na pojedyncze elementy.
Komentarze (0)