• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    480078.jpg

    Pierwsza ciągła produkcja nadwozi samochodowych z wykorzystaniem nowego przygotowania powierzchni planowana jest na rok 2008.

    Ochrona przed korozją w następnych pięciu latach

    Według S. Umemura and T. Suzuki z firmy Toyota, poziom zabezpieczenia antykorozyjnego pojazdów w przyszłości nie ulegnie zmianie, ale sposób, w jaki będzie ono osiągane zmieni się zasadniczo. Wizja Toyoty nie wiąże się z dwuwarstwowym systemem składającym się z powłoki konwersyjnej oraz farby elektroforetycznej, ale z połączonego jednoetapowego procesu pokrywania.

    Nowoczesny proces pokrywania znany jako „autodepozycja” został zaproponowany do przejęcia takiej roli w przyszłości. Jak pokazuje rysunek 3, elementy metalowe są zanurzane w kwaśnej farbie dyspersyjnej. Jony metali są uwalniane z trawionej powierzchni metalu i powodują destabilizację cząsteczek żywicy w pobliżu powierzchni. Taka kombinacja nieorganicznych produktów reakcji konwersyjnej oraz ochronnej powłoki polimerowej jest osadzana na powierzchni. Ten typ procesu został zaakceptowany na światowych rynkach przemysłowych do ochrony części i konstrukcji stalowych. Dodatkowo może być wykorzystywany razem z farbami nawierzchniowymi ciekłymi lub proszkowymi. W zależności od wymagań aplikacji, mogą być wykorzystywane trzy rodzaje żywić: PVDC, akrylowe oraz epoksydowe. Zarówno proces jak i otrzymana powłoka mają wiele zalet w porównaniu do powłok elektroforetycznych. Ani w powłoce ani w procesie nie występują metale ciężkie. Autoforeza może być stosowana na liniach samochodowych. W typowych procesach, potrzebne jest dziesięć etapów, aby umyć, nałożyć, a następnie utwardzić powłokę.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W technologii autoforetycznej, można obrabiać gęsto upakowane części, nie tracąc miejsca na skomplikowany układ elektryczny. Autoforeza pokrywa przestrzenie zamknięte bez konieczności zmiany warunków prądowych. Nie pojawiają się, więc wady powłoki spowodowane zbyt dużym napięciem. Co więcej, nie są potrzebne dodatkowe otwory w nadwoziu mające zminimalizować pojawiający się w systemach elektroforezy efekt klatki Faraday’a. Wystarczy zapewnienie przepływu kąpieli i jej skutecznego odcieku. Położenie otworów odciekowych można tak dobrać, aby poprawić sztywność nadwozia. Osiąga się też znacznie lepsze pokrycie krawędzi, które są miejscami, gdzie najczęściej zaczyna się korozja.

    480rysunek3.jpg

    Rys. 3

    Prowadzone prace rozwojowe dają ulepszone pokrycia, zarówno dla istniejących jak i dla przyszłych zastosowań. Przykładem mogą być ulepszone żywice akrylowe do pokrywania wrażliwych na temperaturę amortyzatorów. Od lata 2007 roku, w Azji stosuje się szarą autoforezę, opartą na żywicach epoksydowych, w połączeniu z nawierzchniową farbą proszkową do pokrywania stalowych nadwozi samochodów ciężarowych. Obecnie rozważane jest wykorzystanie koncepcji autoforezy jako doskonałego punktu wyjścia do stworzenia nowoczesnego sytemu ochrony antykorozyjnej nadwozi samochodowych. W planach rozwoju nowa technologia byłaby całkowicie zgodna z istniejącymi farbami nawierzchniowymi lub też stosowane byłyby nowe rodzaje farb nawierzchniowych. Głównym wyzwaniem jest różnorodność stosowanych podłoży, kompatybilność kolejnych powłok lakierniczych, wygląd powłoki autoforetycznej oraz stabilność kąpieli. Początkowe rezultaty są bardzo obiecujące.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...