1 września 2006 wchodzi w życie nowa Europejska Dyrektywa o Produktach Biobójczych. Najpóźniej do tego momentu wszystkie substancje czynne stosowane w produktach biobójczych muszą zostać zarejestrowane i zaaprobowane.
Dyrektywa ma wpływ na przemysł obróbki drewna – zostanie utworzona tzw. pozytywna lista substancji czynnych, na którą będą wpisane dopuszczone do użytku produkty ochrony drewna. Dyrektywa zobowiązuje producentów środków biobójczych do rejestracji i autoryzacji produktów, co jest procesem kosztownym i długotrwałym. Niezarejestrowane środki ochrony drewna będą wycofywane z rynku, a do obrotu zostaną dopuszczone tylko autoryzowane produkty.
Z powyższych powodów przemysł obróbki drewna (do którego należą m. in. tartaki i producenci okien) powinien wybrać rzetelnego dostawcę środków ochrony drewna, czyli takiego, który będzie w stanie sprostać wymogom nowych przepisów. W świetle wysokich kosztów rejestracji, liczba substancji czynnych oraz dostawców produktów biobójczych będzie poważnie ograniczona. Zmniejszeniu ulegnie także liczba dostępnych na rynku środków ochrony drewna. Dyrup już w tej chwili oferuje środki ochrony drewna spełniające wymogi dyrektywy.
Jak uniknąć „wąskich gardeł” w procesie produkcji z dniem wejścia w życie Europejskiej Dyrektywy o Produktach Biobójczych? Należy już w tej chwili zdecydować się na produkty zaaprobowane przez odpowiednie władze lub takie, których proces aprobaty rozpoczęto. – Przemysł obróbki drewna może z pewnością traktować Dyrup jako partnera godnego zaufania. Dyrup oferuje wiele produktów, które spełniają wymogi Dyrektywy o Produktach Biobójczych – potwierdza Finn Imsgard, Manager ds. Innowacji w dziale Badań i Rozwoju duńskiej centrali Dyrup. – Nasi klienci zyskują dzięki temu, że posiadamy filie w wielu europejskich krajach m.in. w Hiszpanii, Portugalii i Belgii, gdzie wymóg rejestracji i autoryzacji sprzedaży produktów biobójczych istnieje już od pewnego czasu. Dyrup utworzył także specjalną wewnętrzną sieć, zajmującą się problematyką procesu rejestracji produktów – kontynuuje Imsgaard.Jeżeli produkcja w zakładach ma odbywać się zgodnie z nowymi przepisami prawnymi, kluczową rolę będzie odgrywało zagadnienie spełniania wymogów nowej dyrektywy przez dotychczas stosowane środki ochrony drewna. Jeżeli nie są w stanie sprostać nowym wymogom, należy jak najszybciej poszukać alternatywnych dostawców. Przy wyborze dostawcy należy sprawdzić, czy dysponuje on wystarczającymi środkami finansowymi do zapłaty za drogą, ale wymaganą przepisami ewaluację produktów, a następnie za dokonanie ich rejestracji.
Komentarze (0)