• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 2 z 6

  • elektrostatycznych,

  • mechanicznych (dynamicznych),

  • ultradźwiękowych,

  • aerodynamicznych.

    W lakiernictwie wykorzystuje się zwykle technikę "hybrydową", łącząc działania różnych form energii, a w urządzeniach do lakierowania używa się atomizery, emitujące obłok lakierniczy na pokrywany przedmiot.

    Procesy falowe w rozpadzie strugi cieczowej


    Na rys. 2.1.1. przedstawiony jest obraz rozpadu strugi cieczy wyrzucanej z dyszy cylindrycznej jako atomizera. Jak widać na rys., o rozpadzie decydują przypadkowe zaburzenia wzdłuż strugi. Prowadzą one do przewężeń, w których ciśnienie pc w cieczy jest większe niż w zgrubieniach. Następuje wtedy rozpad strugi i pojawienie się kropel 3. Promienie r kropli 3 według Orzechowskiego osiągają: r ? 1,43a.

    Wielu autorów w swoich badaniach nad różnymi cieczami do wzoru r 1,43a wprowadza poprawki. Wnioskować więc można, że rozpad strugi to złożony proces falowy, zależny od lepkości, gęstości i typu cieczy, prędkości strugi i rodzaju sił na nią oddziaływujących.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Otaczające strugę środowisko gazowe wytwarza siły poprzeczne Fp (rys. 2.1.1.b), co daje fale asymetryczne. Struga ulega więc odkształceniu. Powietrze potęguje jej rozpad, krople stają się mniejsze niż w przypadku a). Gdy wprowadzimy strumień powietrza (czyli siły aerodynamiczne) ciecz rozpada się tuż za czołem (rys. 2.1.1.c) i krople są małe. Zapewne też ten krótki obraz rozpadu jest uproszczony, ale dla naszych rozważań wystarczający.

    Dużo bardziej złożony jest proces rozpadu strugi lub błony lakierniczej, gdy na ciecz działa:

  • pole elektryczne stałe K=,

  • struga jest na potencjale V=,

  • na czole i wokół niej występuje generacja ładunków ze strefy ulotu.

    Niektóre z tych czynników omawia się w kolejnym rozdziale. Na przedłużeniu czoła strugi ma też miejsce wtórny rozpad kropel 3, gdy dysza poddana jest wibracji lub wibrowaniu z zawirowaniami [1].

    Siły dynamiczne a procesy gazo-dynamiczne


    Do rozpylenia określonej masy cieczy należy użyć energii, niezbędnej do pokonania sił napięcia powierzchniowego oraz nadać kroplom odpowiednią prędkość (dla atomizerów z dyszą). W przypadku atomizerów z efektem rozrywania błony cieczowej (osadzonej na określonym podłożu np. na drutowym wirującym wieńcu) należy wprawić je w ruch dla osiągnięcia określonych efektów i sił dynamicznych, np. od tarcia w ośrodku gazowym.

    W systemie elektrostatycznym siły dynamiczne pochodzą od odpychania ładunków osadzonych na powierzchni cieczy. Energia układu rozpylanych kropel jest większa od energii układu przed rozpyleniem. Podczas procesu rozpylenia widoczna jest zmiana temperatury kropel oraz w przypadku technologii elektrostatycznej potęgowanie się parowania rozpuszczalników. W czasie wędrówki mikrokropel z ładunkiem Q, w polu K= między atomizerem a elektrodą osadczą nabierają one energii kinetycznej Ek będącej funkcją: Ek = f(K=, Q).

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...