• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    787013.jpg

    Zdjęcia pokazują makroskopową ocenę w świetle odbitym: zdjęcie po lewej - w uszkodzonym obszarze powłoki proszkowej przed poddaniem działaniu gorącego powietrza, zdjęcie po prawej - w „naprawionym” obszarze powłoki proszkowej po wygrzaniu gorącym powietrzem. Źródło: Dr Herrmann

    - Jest przy tym bardzo prawdopodobne, że przez pewne rodzaje zmiękczaczy (plastyfikatorów), które mogą być zawarte w foliach opakowaniowych, naruszana jest struktura polimerowa warstwy lakieru proszkowego – twierdzi dr Herrmann. - Zmiękczacze te mogłyby dyfundować ze struktury polimerowej folii i lekko rozpuszczać bądź powodować napęcznienie warstwy lakieru proszkowego. Następnie woda kondensacyjna (skropliny) zawarta w pustej przestrzeni pod opakowaniem lub para wodna tworząca się pod wpływem temperatury może wnikać w strukturę polimeru w przypowierzchniowej warstwie powłoki proszkowej. Proces ten może być przy tym wspomagany przez hydrofilowe produkty reakcji chemicznej utwardzania „Primidem”.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jego zdaniem, muszą zostać zatem opracowane takie receptury lakierów proszkowych, które będą odporne na działanie wilgoci i nie będą przez to podatne na tworzenie się plam. Z drugiej strony, lakiernie powinny stosować takie materiały opakowaniowe z tworzyw sztucznych lub tkanin, których zmiękczacze nie wpływają negatywnie na strukturę polimerową warstwy lakieru proszkowego. W celu opisania „efektu wybielania” dr Thomas Herrmann opracował metodę laboratoryjnego testu wilgotnościowego z uwzględnieniem specjalnych zmiękczaczy, która umożliwia stosunkowo obiektywną weryfikację zjawiska. W trakcie testu powstające różnice w jasności oceniane są za pomocą pomiaru odchyłki barwy na podstawie porównania składowej L (jasność) przestrzeni barw „CIELab” z użyciem spektrofotometru.

    787016.jpg

    Test wilgotnościowy na pokazanych próbkach blachy, polakierowanych farbami proszkowymi od trzech różnych producentów, wykazał różne efekty odbarwień. Źródło: Dr Herrmann

    - Moim zdaniem, dzięki opracowanym metodom badań, jak również możliwości obiektywnej technicznej oceny zjawiska w laboratorium, w niedalekiej przyszłości na rynku dostępne będą lakiery proszkowe o odpowiedniej jakości, które uniemożliwią tworzenie się odbarwień - podsumowuje dr Herrmann.

    Tłumaczenie z „Besser Lackieren!” Michał Bedyk

    nr 16/2009, str. 12

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(62)/2009